ČLÁNOK
Štát nadovšetko
17. septembra 2001

Všeobecná zdravotná poisťovňa dlhuje lekárnikom okolo štyroch miliárd korún. Lekárnici sa domáhajú peňazí dosť márne. Pred zhruba pol rokom podali na súd návrh na vyhlásenie konkurzu. Odvtedy poisťovňa dlhuje ďalej, neplatí a žije si v závetrí štátu. Za záväzky poisťovne ručí v celom rozsahu štát. V normálnom svete by to znamenalo, že keď nevládze poisťovňa, platí štát. Keď nemá peniaze ani jeden, ani druhý, pomáhajú si inak.

Súd konkurz nevyhlásil. Nemusel, lebo v zákone nemá žiadnu lehotu. Sudca musí preskúmať či sú splnené podmienky na vyhlásenie konkurzu. Súdy sú nezávislé, konkurzných sudcov je málo, prípad je možno naozaj mimoriadne komplikovaný.

„Konkurz Všeobecnej zdravotnej poisťovne by znamenal prakticky krach nášho zdravotníctva, a preto sa nemožno diviť, že súd venoval tomuto prípadu osobitnú pozornosť,“ povedal v televízii Markíza minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Na repliku, že viacerým lekárnikom hrozí krach a preto sa bránia, minister iba konštatoval: „No isteže, lenže ten hodnotový rozdiel je rádový.“

Minister sa nemýli, keď hovorí o hodnotách. Zrejme však existuje rozličné vnímanie hierarchie. Štát sa ústami jedného z najvyšších predstaviteľov prihlásil k sebapovýšeniu nad zákon. V Ústave SR sa píše, že „nikomu nesmie byť spôsobená ujma na právach preto, že uplatňuje svoje základné práva a slobody.“ Ani slovo o hodnotových rozdieloch. Poisťovňa, hoci štátna, nie je viac ako lekárnik. Ich práva majú rovnakú hodnotu.

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa tak dostala do prostredia morálneho hazardu. Má iba málo motívov na efektívne fungovanie. Minister odkázal, že sa netreba báť a prikryl neplatiacu poisťovňu hodnotovým rozdielom. Objatie má v tomto prípade kvalitu zovretia.

Dôsledkom vyhlásenia konkurzu na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu by možno naozaj bol krach slovenského zdravotníctva. Zdalo by sa teda, že súd i minister sú na strane občana. Len cynik sa môže domáhať peňazí, keď hodnota ľudského života sa nedá vyčísliť. I chladné srdce by pocítilo dojatie, keby štát urobil aj niečo viac ako predstieranie starostlivosti. Zabezpečenie bezstarostnosti je ohrozením aj pre životy, aj pre peniaze.

Štát sa v rebríčku hodnôt zaradil najvyššie. V mene samého seba môže robiť, čo chce. Teraz chráni jedno koliesko v nefungujúcich hodinách. Zlý systém skolabuje aj bez vyhlásenia konkurzu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS