ČLÁNOK
Stanovisko EIB k mostu Košická bude možno už budúci týždeň
21. augusta 2002

Záverečné stanovisko Európskej investičnej banky (EIB) na dodávateľa stavby mostu Košická v Bratislave by malo byť známe budúci týždeň „Stanovisko výberovej komisie odišlo do banky v piatok a sám ešte neviem, ako banka rozhodne,“ uviedol pre agentúru SITA námestník primátora pre dopravu a dopravné stavby František Dej.

Podľa predsedu výberovej komisie a generálneho riaditeľa spoločnosti Metro Vladimíra Kovalčíka, celý proces by mal byť ukončený v priebehu 4 až 8 týždňov. Kovalčík koncom júla pripustil, že existuje viac zdrojov, ktoré je možné využiť pri výstavbe mosta a výberová komisia bude o nich uvažovať. Jednou z alternatív prvotného financovania výstavby je použitie prostriedkov zo štátneho rozpočtu s tým, že sa budú hľadať nové zdroje. S výstavbou mosta by sa podľa Kovalčíka „v prípade optimistických predpovedí mohlo začať 1. novembra“. Podľa medializovaných informácií, výberová komisia zmenila vlastné stanovisko aj kritéria a ustúpila požiadavkám EIB, prehodnotila svoje pôvodné rozhodnutie a zmenila víťaza tendra. Banka presadzovala ponuku konzorcia okolo spoločnosti Doprastav, ktorá bola asi o pol miliardy nižšia ako ostatné. Napriek tomu, že komisia túto ponuku považovala za nereálnu, minulý týždeň ju odsúhlasila.

Podľa Wolfganga Hössla, ktorý je zodpovedný za projekt v rámci združenia Alpine Mayreder Bau JV, investor mostu Košická uprednostnil z dôvodu technickej náročnosti stavby najlepšieho dodávateľa z hľadiska technickej schopnosti dodávky a najlepšej ponuky, a nie najlacnejšieho dodávateľa. Hössl je zároveň presvedčený o tom, že EIB neuvoľní finančné prostriedky, pokiaľ nebude stavbou poverený Doprastav. Cena Doprastavu na úrovni 2,253 mld. Sk je podľa Hössla nerealisticky nízka a v takejto sume sa výstavba mosta nedá v skutočnosti docieliť. Cenová ponuka Alpine Mayreder bola na úrovni 2,795 mld. Sk.

Konzorcium okolo Doprastavu garantuje podľa vlastného vyjadrenia svoju ponukovú cenu, ktorú má podloženú reálnymi nákladmi a v určenom termíne predloží všetky požadované garancie. Pôjde najmä o zábezpeky na splnenie zmluvných záväzkov a bezúročnú zálohovú platbu v požadovaných výškach. Podľa predstaviteľov spoločnosti Doprastav, spoločnosť zložila bankovú garanciu v objeme zhruba 500 mil. Sk, o ktorú by prišla, keby túto stavbu nerealizovala. Ponúkaná cena Doprastavu 2,253 mld. Sk je podľa predstaviteľov spoločnosti korektná a dá sa za ňu most Košická postaviť.

Financovanie piateho bratislavského mosta cez Dunaj z polovice pokryje štátny rozpočet, zvyšok nákladov budú kryť pôžičky z EIB. Cena stavby by mala dosiahnuť 3,6 mld. Sk. Stavba mosta súvisí s vybudovaním nových diaľničných úsekov cez Bratislavu, most by mal tiež odbremeniť Starý most, keďže sa čoraz viac zdôrazňuje potreba jeho rekonštrukcie. Piaty bratislavský most má vytvoriť aj rezervu na zvládnutie dopravnej situácie v hlavnom meste SR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS