ČLÁNOK




Standard & Poor’s zvýšila hodnotenie záväzkov Slovenska
31. októbra 2001

Agentúra Standard & Poor’s zvýšila rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v domácej mene z BBB plus na A mínus so stabilným výhľadom. Rating dlhodobých záväzkov SR denominovaných v cudzej mene zvýšila z BB plus na BBB mínus naďalej s pozitívnym výhľadom. Standard & Poor’s zároveň zvýšila suverénny rating krátkodobých záväzkov denominovaných v cudzej mene z B na A-3 a potvrdila rating krátkodobých záväzkov denominovaných v domácej mene na A-2. Informovala o tom Národná banka Slovenska.

Vyšší rating záväzkov v domácej mene odráža vplyv vlády na menové záležitosti a jej právomoci v daňovej oblasti. Stabilný výhľad ratingu však odzrkadľuje očakávané postupné zníženie vplyvu vlády na riešenie týchto otázok po vstupe do Európskej únie (EÚ) a následne do Európskej menovej únie.

Pozitívny výhľad ratingu dlhodobých záväzkov v cudzích menách vyjadruje očakávanie Standard & Poor’s, že vláda, ktorá vzíde z parlamentných volieb v septembri 2002 bude pokračovať v spolupráci s EÚ. Slovensko by tak malo byť pripravené na vstup do EÚ už v rokoch 2004 až 2005.

Zvýšenie hodnotenia a pozitívny výhľad podľa Standard & Poor’s odzrkadľujú výrazné napredovanie Slovenska v rozhovoroch s EÚ, ako aj takmer ukončenú finančnú reštrukturalizáciu a privatizáciu štátnych bánk. Pozitívne hodnotí aj celkové posilnenie finančného sektora a hospodársku stabilizáciu, čo podporilo udržateľný rast ekonomiky na základe exportu a súkromných investícií, spolu s pokračujúcim znižovaním inflácie a úrokových sadzieb. Zvýšenie hodnotenia ďalej podporuje legislatívna úprava politicky ťažkej reformy verejnej správy a dôchodkovej reformy.

Rating Slovenska podľa Standard & Poor’s negatívne ovplyvnili problémy pri udržaní rozpočtových obmedzení pri implementácii dôchodkovej reformy a reformy zdravotníctva a iných reforiem verejného sektora. Ťažkosti tiež vidí pri znižovaní fiškálneho deficitu a ukončení privatizácie sieťových odvetví a infraštruktúry. Negatívne sa javí aj vyspelosť politického systému na Slovensku.

Zlepšenie ratingu dlhodobých záväzkov Slovenskej republiky ratingovou agentúrou Standard & Poor’s z BBB plus na A mínus so stabilným výhľadom neprekvapilo a v podstate sa už niekoľko mesiacov očakávalo. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Tatra banky Róbert Prega, podľa ktorého Slovenská republika svojím hodnotením dosiahla investičný stupeň, čo predstavuje najpodstatnejšiu zmenu v jej hodnotení.

Zvýšenie ratingu bolo podľa Pregu už odzrkadlené v cenách eurobondov, ktoré boli nižšie ako pri niektorých okolitých krajinách s rovnakým ratingom. Z tohto pohľadu výraznejší okamžitý dopad na trh eurobondov nemožno očakávať. V budúcnosti by však štát ako aj podniky mohli financovať svoje aktivity prostredníctvom medzinárodných finančných trhov lacnejšie.

„Na zvýšenie ratingu krátkodobých záväzkov SR reagovala ihneď slovenská koruna svojim posilnením,“ konštatoval analytik Československej obchodnej banky Marek Gábriš. Priamy dopad zlepšenia ratingu možno podľa neho pozorovať aj v znížení spreadov eurobondov. Zlepšenie ratingu na investičný stupeň by sa malo odraziť na zrušení obmedzení, ktoré zahraničným investorom dávali ich materské krajiny, keď nemohli investovať do krajín s neinvestičným stupňom ratingu.

Zvýšenie hodnotenia a pozitívny výhľad podľa ratingovej agentúry Standard & Poor’s odzrkadľujú výrazné napredovanie Slovenska v rozhovoroch s Európskou úniou, ako aj takmer ukončenú finančnú reštrukturalizáciu a privatizáciu štátnych bánk. Agentúra pozitívne hodnotí aj celkové posilnenie finančného sektora a hospodársku stabilizáciu, čo podporilo udržateľný rast ekonomiky na základe exportu a súkromných investícií, spolu s pokračujúcim znižovaním inflácie a úrokových sadzieb. Zvýšenie hodnotenia ďalej podporuje legislatívna úprava politicky ťažkej reformy verejnej správy a dôchodkovej reformy.

Ministerka financií Brigita Schmögnerová dúfa, že po zvýšení ratingu Slovenska zo strany ratingovej agentúry Standard & Poor’s bude čoskoro nasledovať zvýšenie ratingu agentúrami Fitch a Moody’s. „Dúfam, že nepretečie veľa vody Dunajom a k investičnému ratingu od Standard & Poor’s sa pridajú ratingy od Fitch a Moody’s,“ povedala ministerka. B. Schmögnerová očakáva, že Fitch zvýši rating Slovensku najskôr v decembri tohto roka.

Zvýšenie ratingu SR zo strany ďalších ratingových agentúr v krátkom čase očakáva aj podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš. „Zvýšenie ratingu agentúrou Standard & Poor’s je jasným dôkazom správnosti reformných krokov hospodárskej politiky, ktorá sa na Slovensku uskutočňuje. Udržanie jeho úrovne je však podmienené pokračovaním v reformách a v procese integrácie aj po nasledujúcich voľbách,“ zdôraznil I. Mikloš.

„Bolo iba otázkou času, kedy k tomu dôjde,“ povedal Mikloš. Podľa neho sa vďaka tomuto kroku zníži riziková prirážka, pri ktorej nielen vláda, ale i podnikatelia čerpajú zo zahraničia úvery. Slovensko bude podľa jeho slov môcť svoje staré dlhy reštrukturalizovať oveľa lacnejšie. Podľa ministerky financií ratingové hodnotenie od Standard & Poor’s prispeje k rozvoju podnikateľského sektora na Slovensku. Podnikatelia budú totiž podľa jej slov môcť lacnejšie ako doposiaľ získať zahraničné finančné zdroje a na prefinancovávanie svojich zdrojov bude menej prostriedkov vynakladať aj štát. „Na úrokoch tak bude možné usporiť viac, než tohtoročné 3 mld. Sk,“ dodala Schmögnerová.

I. Mikloš skonštatoval, že sa dá očakávať aj rast záujmu investorov o Slovensko. Pripustil, že zvýšenie ratingu môže mať určitý vplyv aj na výšku ceny, ktorú ponúknu záujemcovia za 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle. Medzi dôvody zvýšenia ratingu agentúra Standard & Poor’s podľa neho zaradila výrazný pokrok v prístupových rokovaniach s Európskou úniou, takmer ukončenú reštrukturalizáciu a privatizáciu štátnych bánk, všeobecné posilnenie finančného systému a úspešnú stabilizáciu ekonomiky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS