ČLÁNOK
Standard & Poor’s môže zvýšiť rating VÚB
27. júna 2001

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) začala skúmať rating krátkodobých a dlhodobých záväzkov ako aj depozitných certifikátov Všeobecnej úverovej banky (VÚB). V rámci procedúry CreditWatch udelila S&P záväzkom VÚB, ktoré sú v súčasnosti hodnotené stupňom „B“, pozitívne vyhliadky.

Agentúra zaradila VÚB pod špeciálny dohľad po oznámení slovenskej vlády, že preferovaným uchádzačom o kúpu majoritného balíka akcií je talianska finančná inštitúcia IntesaBci SpA. Ratingy talianskej banky IntesaBci zostávajú na nezmenenej úrovni vzhľadom na malý rozsah operácii VÚB v porovnaní s aktivitami IntesaBci.

Podľa S&P pôsobí VÚB v náročnom podnikateľskom prostredí, pričom jej finančná pozícia zostáva „delikátna“. I napriek tomu, že vládny reštrukturalizačný program stabilizoval finančnú situáciu VÚB, banka i naďalej potrebuje určitú podporu na zabezpečenie bežných bankových operácií. Vstup banky IntesaBci ako strategického investora podľa S&P poskytne VÚB nevyhnutnú finančnú silu na ukončenie ozdravovacieho procesu a rozbehnutie zdravého podnikania. Za predpokladu, že VÚB posilní svoju finančnú situáciu, môže banka profitovať zo svojej pozície a skúseností.

Podľa S&P je vzhľadom na pozíciu VÚB ako druhej najväčšej banky v krajine podľa objemu aktív pravdepodobné pokračovanie podpory zo strany štátu, hoci dohoda s bankou IntesaBci nepredpokladá ďalšie štátom podporované očisťovanie VÚB od problémových aktív. Pri určovaní vyhliadok VÚB v rámci procedúry CreditWatch bude S&P monitorovať proces akvizície a hodnotiť dopad novej vlastníckej štruktúry na vývoj ratingu banky.

Ponuka banky IntesaBci podlieha ešte schváleniu slovenskou vládou, pričom vládny kabinet by sa mal v stredu zaoberať predajom 84,54-percentného balíka akcií VÚB. Jeho majiteľom by sa mala stať luxemburská spoločnosť Comit Holding International, S.A., ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou talianskej banky IntesaBci. Banka IntesaBci prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti za akcie VÚB v nominálnej hodnote 10,971 mld. Sk zaplatí 492,2 mil. eur, čo predstavuje viac ako 21 mld. Sk. Pri výbere investora sa pôvodne oficiálne hovorilo o predaji až 94,47 % VÚB, bližšie informácie k predloženému materiálu by mala poskytnúť ministerka privatizácie Mária Machová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS