ČLÁNOK




Stabilizáciu cien potvrdila aj septembrová inflácia
4. októbra 2001

Cenový vývoj na Slovensku je v súčasnosti stabilizovaný. Svedčí o tom aj úroveň indexu spotrebiteľských cien, ktorá v septembri dosiahla len 0,2 %. V auguste pritom Slovensko ešte zaznamenalo defláciu 0,1 % a v júli nulovú infláciu. „Tlak na rast cenovej hladiny môže spôsobiť len potenciálne zvýšenie plynu,“ skonštatoval analytik Slávie Capital Pavol Ondriska.

Väčšina analytikov bola v očakávaní septembrovej inflácie skeptickejšia a predpokladali vyššie hodnoty. V septembri však inflácia vyrovnala rekord zo septembra 1997 a na medziročnej báze dosiahla 7,4 %, čo je najnižšia hodnota od marca tohto roku. Prekvapenie priniesli najmä ceny potravín, ktoré sa nezmenili, napriek tomu, že v poslednom období v septembri vždy rástli. Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša bude zrejme vývoj cien potravín posunutý o jeden mesiac z dôvodu chladného počasia na jar a následným oneskorením úrody. „Okrem vývoja cien potravín sa z ďalších faktorov odzrkadlil v septembrovom vývoji prechodný rast cien pohonných hmôt a sezónny rast cien jazykových kurzov,“ skonštatoval analytik Tatra banky Róbert Prega.

„Očakávali sme tiež vyšší nárast cien mäsa,“ skonštatoval Gábriš. Tie však vzrástli menšou mierou ako v rovnakom období minulých rokov. Analytik to dáva do súvisu s chorobou šialených kráv, slintačkou a krívačkou, ktoré viedli k obavám z konzumácie mäsa a znížením dopytu. „Zvýšené zásoby mäsa na sklade tak zabránili väčšiemu nárastu cien,“ dodal.

V dôsledku teroristických útokov na ciele v USA najprv vzrástla cena ropy na svetových trhoch, čo viedlo aj k nárastu cien pohonných hmôt. Neskôr však cena ropy klesla o tretinu, a preto Gábriš v nasledujúcom mesiaci očakáva zníženie cien pohonných hmôt.

Vývoj inflácie podľa Gábriša nedáva centrálnej banke zvýšený dôvod na zmenu menovej politiky. „Očakávam, že Národná banka Slovenska do konca roka k zmene referenčných sadieb nepristúpi,“ povedal. Aj podľa Róberta Pregu by NBS nemala v tomto roku pristúpiť k zníženiu svojich sadzieb, keďže očakávaný priaznivejší cenový vývoj potravín a pohonných hmôt sa nachádza mimo vplyvu menových nástrojov NBS. Ondriska má však na tento problém iný názor a predpokladá, že NBS ku koncu októbra zníži úrokové sadzby o 25 až 50 bázických bodov. „Aj ceny výrobcov poukazujú, že inflačné tlaky oslabujú a znižovanie celosvetovej ekonomickej aktivity tento posun ešte viac podporí,“ skonštatoval. Ako dodal Ondriska, pravdepodobnosť zníženia sadzieb zvýrazňuje aj pokles medziročného rastu úverov podnikom a obyvateľstvu, klesajúca dynamika rastu agregátu M2 a iba mierny nárast spotreby domácností. „Na druhej strane potenciálnym inflačným rizikom je fiškálny vývoj pred voľbami, napriek schváleným hraniciam v SMP,“ dodal Ondriska.

V septembri sa cenová hladina zvýšila o 0,2 %, celková inflácia na medziročnej báze predstavovala 7,4 %. Jadrová inflácia predstavovala 0,3 % a medziročne 4,4 %. Úroveň čistej inflácie dosiahla v septembri 0,4 % a na medziročnej báze 3,5 %. Väčšina analytikov odhaduje ku konca roka infláciu na úrovni 7,5 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 10. 2024

USD 1,080 0,003
CZK 25,230 0,005
GBP 0,832 0,001
HUF 402,930 1,100
CAD 1,492 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS