„Ak chceme dodržať obidva tieto ciele, musíme zabezpečiť zásadný obrat vo vývoji verejných financií. Za dnešnej situácie je len veľmi ťažko možné tlačiť aj na znižovanie úrokových sadzieb aj sa snažiť udržať kurz koruny,“ povedal pre agentúru SITA guvernér NBS Vladimír Masár.
To že NBS nedodáva dostatok likvidity na peňažný trh, čím dochádza k rastu úrokovej miery, nepovažuje Vladimír Masár za reštriktívnu ale skôr za neutrálnu menovú politiku. „Naše obavy sa odrážajú vo väčšej zdržanlivosti pri poskytovaní priameho úveru vláde,“ konštatoval. MF SR by sa podľa neho malo obrátiť pri získavaní zdrojov na financovanie fiškálneho deficitu priamo na trh. Len vo výnimočnej situácii by mali byť využívané zdroje centrálnej banky formou technického úveru.
Vývoj verejných financií a zahraničného obchodu sa zatiaľ nevyvíjal v súlade s predpokladmi NBS. Z tohto pohľadu zhodnotil Masár utorňajšie koaličné rokovania ako pozitívne. „Je veľmi dôležité že sa vláda i koaličná rada vyjadrila ako ďalej pri riešení týchto problémov. Jednoznačne sa potvrdilo že tu je politická vôľa a pripravenosť vlády razantne a v čo najkratšom čase podniknúť také opatrenia aby sme sa čo najbližšie dostali k projektovaným hodnotám,“ zdôraznil.
Pre NBS je dôležité splnenie východísk menového programu na tento rok. Politickú zodpovednosť za chystané opatrenia, ktoré avizoval predseda vlády Mikuláš Dzurinda, ponesie podľa jeho slov vláda. Utorkové rozhodnutie koaličnej rady, podľa ktorého bude vláda postupovať v najbližšom období, považuje preto za veľmi dôležité.
Citlivosť trhu môže byť podľa Masára spôsobená aj krátkodobými impulzmi, ako sú napríklad prezidentské voľby. Podstata nervozity trhu a vývoja kurzu SKK spočíva však v nastoľovaní ekonomickej rovnováhy o ktorej sa hovorí už toľko mesiacov. Ako Masár zdôraznil, je veľmi dôležité, či sa bude akceptovať tento vývoj, alebo či sa spraví všetko pre splnenie cieľov stanovených v zákone o štátnom rozpočte a v hospodárskom programe vlády.
Opatrenia na stabilizáciu ekonomiky a meny, o ktorých v utorok rokovala koaličná rada s guvernérom NBS a ekonomickými ministrami a v stredu ich verejnosti avizoval premiér Mikuláš Dzurinda, nebudú podľa podpredsedu vlády pre ekonomiku Ivana Mikloša ničím novým. Ako povedal novinárom, ide o kroky obsiahnuté v tzv. balíčku ekonomických opatrení. Dôležité však je, že sa koalícia zhodla na nevyhnutnosti uplatňovať ich rýchlejšie, dôraznejšie a efektívnejšie. Mikloš odmietol konkretizovať, či bude opäť presadzovať zvýšenie dolnej sadzby DPH, proti čomu sa postavila Strana demokratickej ľavice (SDĽ). Najskôr musí podľa neho dôjsť k jasnému konsenzu vo vládnej koalícii. S tým, čo bude takýto konsenzus znamenať, oboznámi kabinet občanov v priebehu júna.