ČLÁNOK
Stabilita na svetových trhoch posilnila aj fondy v ASS
2. októbra 2001

Aj na výsledkoch otvorených podielových fondov správcovských spoločností združených v Asociácii správcovských spoločností (ASS) sa odrazila stabilizujúca sa situácia na svetových finančných trhoch. Uplynulý týždeň tak úspešne zhodnotili svoje podiely okrem dlhopisových fondov už aj pre akciové a zmiešané fondy. Vyplýva to z údajov zverejnených ASS.

Viac ako polovica fondov investujúcich svoje prostriedky do akcií zhodnotila svoje podiely, pričom tri akciové fondy zaznamenali viac ako desaťpercentný pokles. Najviac sa darilo fondu Wiof European Equity od AIG Global Inv. Corp., ktorý posilnil o 4,87 %, a Európskemu akciovému fondu od Tatra Asset Management (TAM) s 4,30-percentným nárastom. Na posledných dvoch miestach sa umiestnili fondy správcovskej spoločnosti Pioneer Investments, keď fond Pioneer Global Equity Fund poklesol o 11,15 % a Pioneer America o 11,18 %.

Počas uplynulého týždňa sa na svetových akciových trhoch zastavil pokles vyvolaný teroristickými útokmi v USA, keď všetky akciové indexy pozitívne korigovali s jednomiestnym nárastom hodnoty. „Na miernom posilňovaní indexov sa podpísali aj fiškálne stimuly americkej vlády mimoriadnymi dotáciami pre letectvo a daňovými úľavami a tiež monetárne stimuly americkej centrálnej banky Fed,“ povedal Branislav Habán zo správcovskej spoločnosti Istro Asset Management (IAM). Renomovaní analytici pritom podľa neho očakávajú z krátkodobého hľadiska volatilný vývoj, ktorý by mali určovať odvetné rozhodnutia USA na útoky. Dlhodobé vyhliadky odborníkov sú však priaznivé.

Dlhopisové fondy združené v ASS za minulý týždeň opäť mierne zhodnotili svoje podiely. Dolárový dlhopisový fond spoločnosti TAM posilnil svoje podiely o 1,4 %. Výnosový aj rastový fond Capital Invest Dollar Bond zhodnotili rovnako o jedno percento. Výnosový aj rastový fond Capital Invest Euro Corporate Bond sa však s 0,10-percentným poklesom umiestnili na posledných miestach.

Zahraničný rastový fond od Amslico AIG Funds sa so 4,54-percentným nárastom dostal na prvé miesto medzi zmiešanými fondmi. Oproti tomu dosiahol len mierny nárast Medzinárodný vyvážený fond správcovskej spoločnosti IAM, ktorý posilnil o 1,08 %. Za uplynulý týždeň znehodnotili len dva fondy a to Veri-Tresor od Veritas SG a fond VB-Inter-Invest spoločnosti Volksbanken-KAG, ktorý poklesol o 4,20 percent.

Medzi fondmi peňažného trhu sa najviac darilo fondu Koruna od J&T Asset Management, ktorý dosiahol 0,64-percentný nárast hodnoty podielov. Rastový aj výnosový fond Capital Invest Euro Cash od spoločnosti Capital Invest však znehodnotili o viac ako 0,50 %.

Všetky strešné fondy okrem fondu KBC Master Fund ČSOB-Konzervatívny znehodnotili svoje podiely v priemere o 2,36 %. Fond fondov VB-Modern Times od správcovskej spoločnosti Volksbanken-KAG znehodnotil o 3,23 %, pričom fond Veri-Select od Veritas SG zaznamenal až 3,62-percentný pokles.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS