ČLÁNOK
SSE a ŽSR sa dohodli na splátkach dlhu
22. marca 2001

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa dohodli so Stredoslovenskými energetickými závodmi (SSE), š.p., na splátkach svojho dlhu. „Ak ich železnice dodržia, do konca apríla neplánujeme žiadne ďalšie odpájanie ich pracovísk od elektrickej energie,“ informoval agentúru SITA vedúci odboru pre styk s verejnosťou SSE Pavel Müller.

O vyrovnaní záväzku ŽSR voči jednotlivým rozvodným energetickým podnikom v utorok rokoval generálny riaditeľ železníc Andrej Egyed. Zainteresované strany sa dohodli, že o výsledkoch nebudú informovať. „ŽSR vyvinuli úsilie svoj dlh, ktorý v súčasnosti predstavuje 552 mil. Sk, uhradiť. Počas aktuálnych rokovaní preto k opätovnému odpájaniu nepristúpime,“ povedal riaditeľ pre ekonomiku a obchod Západoslovenských energetických závodov (ZSE) Anton Hlavatý.

Podľa ministra dopravy, pôšt a telekomunikácii Jozefa Macejka požiadali železnice rezort financií o rozpočtovú úhradu čiastky za výkony vo verejnom záujme pre druhý štvrťrok v objeme 600 mil. Sk v predstihu. Ministerstvo financií SR s tým údajne súhlasilo. „ŽSR ich chcú použiť na prevádzkové potreby. Dlhy voči energetickým rozvodným závodom dosahujú viac ako 1,5 mld. Sk, prípadným použitím časti uvedenej sumy na ich splatenie by sme preto uhradili len ich malý podiel,“ povedal pre agentúru hovorca železníc Miloš Čikovský.

Umorenie dlhov železníc v rámci globálneho zápočtu záväzkov verejnoprávnych inštitúcií v súčasnosti nie je možné, tvrdí minister Jozef Macejko. V najbližšej dobe ale očakáva rokovania o novom úvere pre ŽSR, ktorý by mohli železnice použiť aj na splatenie dlhov voči trom rozvodným podnikom.

Energetické rozvodné podniky obnovili pre ŽSR dodávku elektrickej energie na všetkých odberných miestach železníc v plnom rozsahu ešte pred začatím utorkových spoločných rokovaní.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS