ČLÁNOK
SR sa chce podieľať na technickej realizácii Jamalu
19. októbra 2000

Z dôvodov efektívneho využitia tranzitnej sústavy vo vlastníctve Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. má SR záujem zvýšiť objem prepravovaného zemného plynu. Slovensko sa preto zaujíma o aktívne zapojenie do tranzitu plynu z nálezísk vo východnej Európe do krajín južnej a západnej Európy a o možnosti podieľať sa na technickej realizácii pripravovaného projektu Jamal. Uvádza sa to v stanovisku Ministerstva hospodárstva SR, ktoré agentúre SITA poskytla riaditeľka komunikačného odboru Dagmar Hlavatá.

Ministerstvo tak reagovalo na informáciu, podľa ktorej ruská plynárenská spoločnosť OAO Gazprom a štyri významné európske energetické spoločnosti podpísali memorandum o porozumení o vypracovaní štúdie a rozvoji projektu prepojenia plynovodu Jamal-Európa s plynovodom SR, prostredníctvom ktorého by sa pripojil ku sieti plynovodov smerujúcich do Nemecka, Talianska a Francúzska.

Spoločnosti, ktoré sa zúčastňujú spomínaného projektu, sú dlhodobými významnými odberateľmi ruského plynu. Sú to Ruhrgas AG a Wintershall AG z Nemecka, Gaz de France z Francúzska a divízia SNAM talianskeho energetického koncernu ENI SpA. Ak sa vybuduje spomínaný plynovodný obchvat, ktorý sa vyhne územiu Ukrajiny, jeho dĺžka bude 600 kilometrov a kapacita 60 miliárd metrov kubických ročne. Náklady na jeho výstavbu sa odhadujú na 1 mld. USD.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS