ČLÁNOK
SR pripraví pre BMW ponuku zrejme šiestich lokalít
23. októbra 2000

Delegácia Slovenskej republiky vedená slovenským veľvyslancom v Nemecku sa stretne v Mníchove s predstaviteľmi BMW s cieľom upresniť požiadavky nemeckej automobilky, ktorá hľadá vhodné lokality pre svoj nový výrobný závod. Na základe tohto stretnutia Slovensko pripraví komplexnú ponuku, ktorá bude pravdepodobne zahŕňať šesť lokalít. Po stretnutí s predstaviteľmi nemeckých spoločností, ktorí sprevádzajú na návšteve Slovenska nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, o tom informoval minister hospodárstva SR Ľubomír Harach. „Medzi možné lokality už patrí Prešov, ďalej pôjde o košický región, stredné Slovensko, ponúknuť šancu chceme tiež oblastiam na severe republiky,“ povedal minister.

Šéf rezortu hospodárstva predpokladá, že ohlásená modernizácia produkcie po vstupe U.S. Steel do VSŽ Košice vytvorí „mimoriadne vhodné zázemie“ pre výrobu kvalitných automobilov BMW. „Okrem toho majú nemeckí investori dobré skúsenosti s pôsobením Volkswagenu na Slovensku,“ dodal minister.

O privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu, š.p. (SPP) vyjadrili na stretnutí seriózny záujem zástupcovia spoločnosti Ruhrgas, pričom podľa Ľ. Haracha sa oň bude zrejme nemecký záujemca snažiť formou konzorcia. „Okrem dobrej ceny bude kritériom na výber partnera pre SPP aj projekt začlenenia plynárenského priemyslu Slovenska do globalizačných procesov,“ dodal Ľ. Harach. Pri zvyšovaní objemu tranzitovaného plynu z východných zdrojov na západoeurópsky trh je podľa neho nevyhnutné, aby primeraná časť prechádzala aj cez naše územie. Generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš informoval nemeckých plynárov o vládnom zámere zaoberať sa dereguláciou ceny plynu v SR.

Obe strany rokovali aj o spolupráci v stavebníctve, nemeckí predstavitelia sa zaujímali o vlastnícke vzťahy v oblasti zdrojov surovín v SR a potenciálnom vytváraní spoločných podnikov. Aktuálnou, po zmene politickej situácie v Juhoslávii, sa stala aj možnosť spolupráce stavebných firiem z oboch štátov práve v tejto balkánskej krajine.

V súvislosti s konaním referenda o predčasných voľbách je nielen pre nemeckých investorov podľa ministra Haracha dôležitá politická stabilita krajiny, keďže podmienky trhu sa postupne vyrovnávajú okolitým krajinám. „Našou snahou je podpora aj domácich podnikateľov, pretože znamenajú pre zahraničných investorov potenciálnych subdodávateľov. Osobitú pozornosť je nutné venovať malým a stredným podnikateľom,“ dodal minister.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS