ČLÁNOK
SR podľa Počiatka nemecké návrhy jednoznačne podporuje
31. mája 2010

Slovensko jednoznačne podporuje nemecké návrhy na sprísnenie Paktu stability a rastu. Povedal to v rozhovore pre portál EuroActiv.com minister financií Ján Počiatek. Slová šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa, ktorý v minulotýždňovom rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung označil nemecké návrhy na sprísnenie fiškálnej disciplíny v Európe za naivné, považuje Počiatek prinajmenšom za netaktné a rovnako naivné.

„Ak Barroso označil nemecké návrhy za ‚naivné‘, je rovnaká naivita predpokladať, že niekto bude ochotný platiť 100-miliardové účty bez sprísnenej disciplíny,“ povedal pre EuroActiv.com Počiatek. Zapochyboval aj o Barrosovych vyjadreniach o tom, že Nemecko zostáva so svojimi návrhmi osamotené. „Sme prekvapení, že Barroso nevzal do úvahy názory menších krajín, pretože Slovensko jednoznačne podporilo nemecké návrhy na sprísnenie Paktu stability a rastu. Ostatné krajiny tiež prejavovali svoje sympatie k týmto návrhom,“ dodal minister.

Barrosove pochybnosti o možnosti revidovať Pakt stability a rastu pritom podľa Počiatka nie sú na mieste. Situácia je podľa neho vážna a Európska únia potrebuje nové, silnejšie pravidlá, ktoré zahŕňajú aj sankcie. „Zmeny dohôd preto nemôžu byť tabu. Nepotrebujeme hovoriť o tom, čo by malo byť zmenené v dohodách a čo nie. Treba najprv nájsť, ako by mali potrebné pravidlá vyzerať a potom budeme hľadieť na to, ako ich možno zaviesť,“ myslí si minister.

Bez ohľadu na to, či sa diskusia o sprísňovaní fiškálnych pravidiel mala začať skôr a či ju brzdili niektoré členské štáty alebo komisia, nemôže sa podľa Počiatka teraz Brusel tváriť, že to ide mimo neho. „Erózia fiškálnych pravidiel prebiehala postupne posledných šesť rokov a dialo sa to priamo pod nosom Európskej komisie. Barroso nemôže predstierať, že sa ho to netýka, že si len teraz sadol za stôl s neporiadkom a musí ho upratovať. On za tým stolom sedel už niekoľko rokov,“ povedal Počiatek.

Na otázku, či po prípadnom neúspechu Nemecka v presadzovaní jeho návrhov nebude Berlín skúšať vytvoriť menšiu skupinu krajín s hlbšou integráciu Počiatek odpovedal: „Táto skupina už existuje. Volá sa eurozóna. Avšak, túto možnosť nemožno vylúčiť.“ Podľa Nemecka sú pritom zmeny v Pakte stability a rastu nevyhnutné. Sprísnenie požaduje hlavne pre sankcie za porušovanie fiškálnych pravidiel, či už formou pozastavenia prílevu peňazí z eurofondov alebo aj pozastavením hlasovacích práv v Európskej rade.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS