ČLÁNOK
SR nechce byť čistým platiteľom do rozpočtu EÚ
5. decembra 2001

Ministri financií kandidátskych krajín sa v Bruseli zhodli na tom, že sa po vstupe do Európskej únie (EÚ) nemôžu stať čistými platiteľmi, čo znamená, že by do spoločného rozpočtu odvádzali viac, ako by z neho dostávali. Podľa slovenskej ministerky financií Brigity Schmögnerovej, ktorá stretnutiu predsedala, sa už v rokovaniach s Európskou komisiou a členskými štátmi hľadajú určité náhradné schémy, ktoré tento problém vyriešia.

Príspevok každého nového členského štátu do spoločného rozpočtu EÚ bude predstavovať viac ako jedno percento jeho hrubého domáceho produktu, čo by v prípade Slovenska znamenalo okolo 11 mld. Sk. Keďže sa nepredpokladá, že nové štáty budú od termínu svojho vstupu dostávať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov v plnej výške a priame platby pre poľnohospodárov, hrozí im, že do rozpočtu zaplatia viac, ako z neho dostanú. Z toho dôvodu kandidátske krajiny požadujú isté prechodné obdobie. „Nie je prístupné, aby sme sa stali čistými platiteľmi, lebo nijaký kandidátsky štát si nemôže dovoliť tak výrazne zaťažiť svoj rozpočet, čo by malo aj sociálne dôsledky,“ povedala Schmögnerová.

Ministri financií kandidátskych krajín sa zhodli aj v tom, že v niektorých kapitolách je lepšie postupovať pomalšie a pokúsiť sa presadiť svoje požiadavky. V prípade Litvy a Slovenska to platí najmä v kapitole dane, kde Slovensko požaduje päťročný odklad na minimálnu 57-percentnú spotrebnú daň z cigariet. „Nazdávam sa, že máme určitý časový priestor, ktorý treba využiť na rokovania. Predpokladajme, že sa podarí dosiahnuť päťročné prechodné obdobie,“ uviedla Schmögnerová, podľa ktorej sa preto nedá reálne očakávať, že sa kapitolu dane podarí Slovensku uzavrieť do konca roka. Myslí si však, že SR by mohla uzavrieť finančnú kontrolu. Otvorenou zostane aj kapitola hospodárska súťaž, kde Slovensko dosiahlo pokrok v legislatíve, ktorá však stále čaká na schválenie parlamentom.

Stretnutie ministrov financií kandidátskych krajín sa konalo v priestoroch slovenskej misie pri EÚ a zaoberalo sa aj problematikou boja s financovaním terorizmu a predvstupovými ekonomickými programami.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS