ČLÁNOK
SR chce vstupovať na ruský trh spolu s českou stranou
27. septembra 2001

O spolupráci strojárskych podnikov zo Slovenska a ČR na projekte obnovy technologickej základne ruského strojárstva rokovali v stredu v Brne generálny riaditeľ sekcie spracovateľského priemyslu Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Pánik a jeho českí rezortní kolegovia. Rokovanie sa uskutočnilo počas Slovenského dňa na 43. medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne (MSV 2001). Na tlačovej besede po otvorení slovenského dňa o tom informoval V. Pánik.

„Ruská strana prejavila záujem o slovenských producentov sústruhov. Vzhľadom na tradičné prepojenie českého a slovenského strojárstva a jeho naviazanosť na ruských odberateľov v minulosti je prirodzené, aby ďalšie komodity, ako napríklad frézy, dodávali českí strojári,“ povedal V. Pánik. Rusko má podľa neho skúsenosti s bývalými česko-slovenskými strojármi a chce obnoviť nákup strojov z týchto krajín. Ruské subjekty však nepoznajú detailne pomery v jednotlivých podnikoch na Slovensku či v ČR. MH SR preto pripravuje projekt spoločného postupu pri uplatňovaní strojárov v Rusku. Ministerstvo pritom nebude aktívne organizovať samotné obchody, len pripraví pôdu pre Asociáciu výrobcov obrábacích strojov, ktorá bude na komerčnej báze realizovať projekt.

MH SR chce počas plánovanej návštevy prezidenta SR Rudolfa Schustera v Rusku 13. novembra tohto roka usporiadať investičný seminár pre slovenské strojárske firmy. Malo by sa na ňom zúčastniť okolo 30 podnikateľov zo SR. Reálne výsledky spolupráce s ruskými odberateľmi možno podľa neho očakávať v priebehu budúceho roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS