ČLÁNOK




SR a EK sa zhodujú v potrebe silnej kohéznej politiky
21. septembra 2012

Slovensko sa zhoduje s Európskou komisiou v nevyhnutnosti zachovania silnej kohéznej politiky. Vyhlásili to v piatok v Bratislave po rokovaní minister financií Peter Kažimír a eurokomisár pre finančné plánovanie a rozpočet Janusz Lewandowski. Slovensko sa pritom s komisiou zhoduje jednak v potrebe posilnenia tohtoročného a budúcoročného rozpočtu vzhľadom na finišovanie čerpania eurofondov v jednotlivých krajinách, ako aj v potrebe zachovania silnej kohéznej politiky v novom plánovacom období rokov 2014 až 2020.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je totiž na záver aktuálneho programovacieho obdobia pre Slovensko kľúčové, aby sa nemuselo boriť s nedostatočnými zdrojmi financovania zo strany Európskej komisie. Podobné problémy sme totiž pocítili už tento rok, keď platby z Bruselu meškali aj niekoľko mesiacov. „Ak si splníme svoje povinnosti a európske fondy vyčerpáme, považujeme za normálne a prijateľné, aby sme mali v prijateľnom čase aj čerpanie z Európskej komisie,“ vyhlásil Kažimír.

Podpora kohézie v nasledujúcom programovacom období je zase podľa Kažimíra nutná najmä kvôli podpore hospodárskeho rastu a zamestnanosti v časoch, keď bude nevyhnutné pokračovať v konsolidácii verejných financií. V tomto smere bude však podľa neho nevyhnutná aj dobrá príprava na čerpanie eurofondov u nás doma. „Ak máme splniť si záväzky z hľadiska fiškálneho kompaktu a ďalšieho znižovania deficitu, teraz už nehovorím o hranici 3 % ale o pokračovaní znižovania deficitu k vyrovnanému rozpočtu, nesmieme mať výpadok v čerpaní eurofondov v roku 2014 a 2015,“ dodal minister.

Lewandovski po piatkovom stretnutí s premiérom Robertom Ficom a ministrom financií Kažimírom vyhlásil, že Slovensko vníma ako krajinu, ktorá nestojí za problémami Európy, ale ich naopak pomáha riešiť, čo sa preukazuje aj podporou Európskeho stabilizačného mechanizmu. Tento postoj môže byť aj argumentom pri rokovaní o podobe budúceho finančného rámca. Podľa eurokomisára bude potrebné zabezpečiť v európskom rozpočte dostatočné investície pre podporu rastu a zamestnanosti. Opačný názor majú čistí prispievatelia, ktorí chcú európsky rozpočet okresať. Podľa Lewandovského krajiny označované za priateľov kohézie však môžu presvedčiť, že sú za konkurencieschopnú Európu a podporujú efektívnejšie vynakladanie európskych peňazí.

O štruktúre eurofondov pre budúce programové obdobie sa pritom začína hovoriť už aj na Slovensku. Predstavitelia vlády o nej diskutujú jednak so zástupcami samospráv, vedeckej obce, odborármi a ďalšími zväzmi. „Čo viem dnes povedať, počet programov bude nižší a sústredíme sa na menší počet priorít s vyššou efektivitou,“ povedal Kažimír s tým, že tieto operačné programy majú byť zamerané najmä na podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti.

S rokovaniami o podobe rozpočtu únie na nasledujúce obdobie bude spojená aj otázka dorovnávania priamych platieb pre farmárov. Aj keď Kažimír tvrdí, že dorovnanie úrovne platieb slovenských farmárov na priemer únie bude takisto jednou z priorít, zostáva realistom. „Na druhej strane práve čistí prispievatelia, ktorí majú veľmi silnú poľnohospodársku politiku a atakujú fondy, o ktoré máme záujem zase my, o kohéznu politiku, tak sa budú takejto iniciatíve brániť. Sme uprostred hry,“ povedal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 5. 2024

USD 1,074 0,005
CZK 25,025 0,065
GBP 0,856 0,000
HUF 388,950 0,030
CAD 1,468 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS