ČLÁNOK
Správy o údajných financných problémoch zasiahli aj CSOB
8. marca 2003

Textové správy a emaily šíriace fámu, že niektoré ceské banky majú financné problémy, zacali v piatok znovu dostávat klienti niektorých bankových ústavov. Po eBanke a HVB Bank sa zlé správy zacali dozvedat aj klienti Ceskoslovenské obchodní banky (CSOB).

„Je pravda, že niekto pomocou textových správ zacal v piatok o našej banke tvrdit, že sa dostala do financných problémov. To však úplne odmietam. Domnievam sa, že tieto ohovárania sú pokracovaním kampane, ktorú ktosi v minulom týždni viedol proti eBanke a HVB Bank,“ povedal hovorca CSOB Milan

Tománek. Ako dodal, právnici banky už vyhotovili trestné oznámenie a ak sa budú fámy šírit i na zaciatku budúceho týždna, tak ich podá polícii.

Podla Tománka sa ohováranie šíri regionálne. „Naši zamestnanci v Plzni a v hradeckom regiónu v piatok museli zodpovedat vela otázok týkajúcich sa našej financnej situácie,“ dodal. CSOB má v súcasnosti vo svojich pobockách a v Ceské národní banke uložených v likvidnej forme 80 mld. CZK, žiadne problémy tak podla Tománka nehrozia.

Podla niektorých informácií sa v piatok na severnej Morave zacali šírit textové správy, ktoré obsahovali informácie, že vo financných problémoch je aj Komercní banka. Podla jej hovorkyne Markéty Dvoráckové však o tom vedenie banky nemá dosial žiadne informácie. Hovorkyna Ceské sporitelny Vera Carná povedala, že textové správy napádajúce Ceskú sporitelnu sa zatial neobjavili. „Zatial sme žiadny prípad nezaznamenali a dúfam, že to tak aj zostane,“ povedala Carná.

Do problému sa v piatok taktiež vložila Ceská bankovní asociace, ktorá vo svojom komuniké napísala, že „tieto správy sú v príkrom rozpore s realitou“, lebo banky pôsobiace na našom trhu sú v zahranicných rukách, majú prehladnú vlastnícku štruktúru a vysokú kapitálovú primeranost. „Napríklad nedávno publikované údaje o zisku viacerých bánk za uplynulý rok svedcia o financnom zdraví týchto bánk,“ povedal generálny tajomník asociácie Petr Špacek.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS