ČLÁNOK
Správca odhaduje výšku záväzkov AGW na 230 mil. Sk
21. júna 2002

Podľa doterajších zistení predbežného správcu konkurznej podstaty košickej nebankovej firmy AGW, s. r. o. Jozefa Mižáka má táto nebanková spoločnosť záväzky vo výške okolo 230 mil. Sk. Zároveň pravdepodobne má dostatok majetku na to, aby bolo začaté konkurzné konanie. O ňom môže rozhodnúť krajský súd na základe správy predbežného správcu. Aby mohol J. Mižák správu pripraviť, musí počkať na skončenie vyšetrovania, ktoré vedie košická kriminálna polícia. Účtovnú dokumentáciu by si mal J. Mižák od policajtov prevziať do konca júla.

Ako ďalej uviedol J. Mižák pre agentúru SITA, medzi aktívami AGW sú okrem zablokovanej finančnej hotovosti vo výške 1,5 – 1,8 mil. Sk aj nehnuteľnosti, cenné papiere, pohľadávky a podiely v dcérskych spoločnostiach. Za lukratívne označil predovšetkým akcie AGW, a. s., ktorá vlastní niektoré podniky ako mliekarne či kameňolomy. V súvislosti s pokračujúcou transformáciou pohľadávok tichých spoločníkov na akcie AGW, a. s. uviedol, že nemá v úmysle tento postup napadnúť. „Ak ľudia dobrovoľne súhlasili s vyrovnaním, pre mňa to znamená zníženie počtu veriteľov a nemám dôvod s tým nesúhlasiť,“ doplnil J. Mižák.

Upozornil tiež, že skutočnosti o výške pohľadávok a majetku AGW s. r. o. vyplývajú iba z účtovníctva firmy, ktorým disponuje finančné oddelenie AGW a konateľ firmy Matúš Grega. Skutočnosti ešte nie sú overené fyzickou kontrolou dokumentácie.

Krajský súd v Košiciach ustanovil J. Mižáka za predbežného správcu konkurznej podstaty na základe troch podaných návrhov na konkurz AGW s. r. o. Prvý z nich zaregistroval súd 14. marca. AGW sa ako jedna z nebankových inštitúcií dostala do problémov po tom, ako svoje pobočky uzavreli spoločnosti Horizont Slovakia, a. s. a BMG Invest, s. r. o. AGW zastavila prijímanie a vyplácanie vkladov a výnosov 25. februára. Svojim klientom spoločnosť ponúkla akcie AGW, a. s. ako kompenzáciu za nevyplatené vklady a výnosy.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 11. 2020

USD 1,192 0,002
CZK 26,213 0,075
GBP 0,894 0,003
HUF 362,320 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS