ČLÁNOK
SPP získal 21 kusov zmeniek v hodnote takmer 7,5 mld. Sk
3. decembra 2001

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) získal v piatok 21 kusov zo série tzv. Duckého zmeniek, ktoré majú v prepočte na slovenskú menu celkovú hodnotu takmer 7,5 mld. Sk. Sedemnásť kusov pôvodne bianko zmeniek v hodnote viac ako 2,2 mld. Sk bezodplatne získali plynári na základe ich predchádzajúcich rokovaní so zástupcami českej spoločnosti Sigma Group, a.s. Uvedené zmenky zaistila Polícia Českej republiky na základe spolupráce s Políciou SR v brnianskej advokátskej kancelárii. Zmenky boli znehodnotené a pravdepodobne nepredstavovali pre SPP ani potenciálne nebezpečenstvo. Informovala o tom hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Polícia ČR taktiež zaistila štyri zmenky v celkovej hodnote 4 mld. CZK, ktoré mali byť bezodplatne vydané plynárom na základe rokovaní medzi zástupcami SPP, majiteľom zmeniek a právnym zástupcom bývalého finančného riaditeľa štátneho podniku SPP.

SPP vo štvrtok prehral spor o päť zmeniek podpísaných bývalým šéfom plynárov Jánom Duckým vo vlastníctve ostravskej Union banky. Najvyšší súd (NS) SR totiž potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, podľa ktorého je SPP povinný za zmenky českej banke zaplatiť. Hodnota zmeniek predstavuje 350 mil. CZK, plynári budú musieť banke v prípade reálneho naplnenia rozsudku zaplatiť tiež úroky, na ich ťarchu pôjdu tiež súdne trovy. Proti rozhodnutiu NS SR sa nie je možné odvolať, prípustné je len dovolanie. SPP tento mimoriadny opravný prostriedok podľa slov jeho predstaviteľov využije.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS