ČLÁNOK
SPP pripúšťa spoluprácu s FNM pri predaji akcií Slovnaftu
25. januára 2001

Slovenský plynárenský priemysel, š.p. (SPP) plánuje predať svoj 4,5-percentný podiel v Slovnafte, a.s. „Záujem o predaj tohto podielu sme deklarovali minimálne už pred pol rokom,“ povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš s odvolaním sa na koncepciu podniku o nakladaní s majetkovými podielmi. Dodal, že považuje za atraktívnu aj myšlienku „spojiť sily“ pri predaji s Fondom národného majetku SR (FNM), ktorý vlastní v Slovnafte 7,98-percentný podiel.

Oficiálne zatiaľ fond a SPP pri ponuke akcií najväčšej slovenskej rafinérie nespolupracovali. Budúci týždeň sa má P. Kinčeš podľa vlastných slov stretnúť s prezidentom FNM Jozefom Kojdom, pričom chce otvoriť aj otázku možnej koordinácie pri predaji akcií Slovnaftu. Ako však generálny riaditeľ SPP upozornil, na predaj akcií zo svojho portfólia potrebuje SPP ako štátny podnik súhlas vlády.

Kabinet už v stredu odsúhlasil fondu predaj 5,6 % akcií Slovnaftu, s ktorými sa pôvodne uvažovalo na výmenu za akcie VSŽ z portfólia Transpetrolu. Zvyšné akcie vo vlastníctve fondu boli pôvodne určené na výmenu za dlhopisy FNM, ktorá však bola neúspešná. Fond tak plánuje ponúknuť takmer 8 % základného imania rafinérie prostredníctvom burzy na predaj vcelku ako jeden balík. Rozhodnutie však ešte musia schváliť orgány fondu.

Na ponuke akcií Slovnaftu by sa mohol podieľať aj tretí štátny subjekt, Reštitučný investičný fond (RIF), ktorý kontroluje približne 1 % Slovnaftu. Vzhľadom na niektoré administratívne prekážky pri spolupráci považujú predstavitelia RIF za schodnú cestu odkúpenie akcií Slovnaftu do portfólia FNM prostredníctvom jeho dcérskej spoločnosti Dlhopis, o.c.p.

V súčasnosti po navýšení základného imania Slovnaftu je strategický partner, maďarská rafinérska a plynárenská spoločnosť MOL 36,2-percentným vlastníkom spoločnosti. Ďalšími vlastníkmi okrem štátom kontrolovaných inštitúcií je Slovintegra s 28,67-percentným podielom, Bank of New York kontroluje 8,38 %, Chase Nominees Ltd 3,7 % a Slovbena 2,9 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

7. 5. 2021

USD 1,206 0,000
CZK 25,682 0,165
GBP 0,868 0,001
HUF 358,010 0,170
CAD 1,469 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS