ČLÁNOK
SPP podporí SKB len pod podmienkou známeho investora
27. apríla 2000

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), Bratislava, najväčší akcionár Slovenskej kreditnej banky, a.s., Bratislava, by mohol za určitých podmienok pokračovať aktívnou účasťou v akcionárskej štruktúre banky. Ako uviedol minister hospodárstva Ľubomír Harach, najprv by však musel byť známy investor, s ktorým by si SPP ujasnil vzťahy. „V tomto okamihu však SPP nebude zvyšovať ani rozširovať účasť v SKB,“ povedal minister hospodárstva.
Ani utorkovými rokovaniami guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Mariána Juska, ministra hospodárstva, ministerky financií Brigity Schmögnerovej s akcionármi SKB sa nepodarilo dosiahnuť, aby štátny podnik SPP poskytol banke v nútenej správe úver. Guvernér NBS v stredu oznámil, že do konca tohto týždňa očakáva oznámenie núteného správcu SKB o tom, že banka je nelikvidná. „NBS analyzuje ďalšie informácie, všetko však nasvedčuje tomu, že banka je nelikvidná a nie je schopná vyplácať svoje záväzky,“ uviedol guvernér. Po tomto vyhlásení by malo v zákonom stanovenej lehote nasledovať odobratie licencie, vyhlásenie konkurzu a likvidácia.
Úsek bankového dohľadu NBS zaviedol nútenú správu na SKB už v stredu minulý týždeň. Dôvodom zavedenia nútenej správy bola zlá ekonomická a finančná situácia banky. Súčasne so zavedením nútenej správy bolo banke obmedzené vykonávanie platobného styku a zakázané nakladanie s vkladmi, poskytovanie úverov a vykonávanie ďalších obchodov. Najväčšími akcionármi banky sú Slovenský plynárenský priemysel, š.p., Vodohospodárska výstavba, š.p. Slovenská elektrárenská, a.s., Slovnaft Benzinol, a.s., Slovenské lodenice Komárno, a.s. a Transpetrol, a.s.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS