ČLÁNOK
SPP bude odoberať plyn aj od nemeckej firmy E.ON Ruhrgas
30. júna 2009

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) bude odoberať zemný plyn aj od nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgas. Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner, nemecká firma dodá pre Slovensko prostredníctvom tzv. swapovej operácie zhruba 500 mil. metrov kubických zemného plynu ročne. „Pre Slovensko sme zabezpečili divirzifikované dodávky plynu nielen pre krízové situácie, ale aj pre normálne zásobovanie plynom. So spoločnosťou E.ON Ruhrgas sme uzavreli desaťročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu,“ povedal Wagner. Podobnú zmluvu plánuje SPP podpísať aj s francúzskou firmou GDF Suez. „Tá bude podpísaná čoskoro,“ dodal Wagner.
   Podľa šéfa SPP ruský energetický gigant, spoločnosť Gazprom, zostane pre Slovensko aj naďalej hlavným dodávateľom plynu. Gazprom by tak malo pre Slovensko dodať ročne zhruba 6,5 mld. metrov kubických plynu. „Samozrejme dodržíme zmluvu, ktorú máme podpísanú s Gazpromom,“ zdôraznil Wagner. Podľa neho SPP zaplatí za plyn od nemeckej firmy E.ON Ruhrgas zhruba toľko, ako ruskému Gazpromu. „Pokiaľ ide o cenu, tak cenová úroveň za komoditu je na podobnej úrovni ako cena od Gazpromu. Samozrejme musíme nemeckej spoločnosti uhradiť tú príslušnú prepravnú trasu,“ doplnil Wagner. Šéf SPP nevedel špecifikovať, či plyn dodaný od E.ON Ruhrgas bude pochádzať z Ruska. „Pokiaľ ide o zdroj tohto plynu, E.ON Ruhrgas má veľmi diverzifikované portfólium zdrojov plynu. Pre nás nie je podstatné odkiaľ prichádzajú tie molekuly plynu, či je to z Ruska alebo inej krajiny. Pre nás je podstatné, aby sme ten plyn dostali,“ uviedol Wagner. Podľa neho je to prvýkrát v histórii SPP, že Slovensko bude dostávať plyn aj zo západu. „Poskytuje to reálny základ pre spoľahlivé dodávky pre našich zákazníkov v každej situácie. Máme skutočne diverzifikované zdroje plynu. Aj keby rusko-ukrajinský spor viedol k dlhšiemu prerušeniu dodávok plynu z Ruska naši zákazníci obmedzenia nepocítia,“ konštatoval Wagner.
   Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR, ktorý kontroluje 51 % akcií a konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez so 49-percentným podielom. Predmet činnosti spoločnosti je zameraný na obchod so zemným plynom a zabezpečovanie obslužných, podporných a servisných služieb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS