ČLÁNOK
SPP a IPB AII ukončili rokovania o kúpe akcií Nafta Gbely
5. augusta 1999

Na návrh Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), š.p. boli v stredu popoludní ukončené rokovania o ponuke Konsorcia IPB AII na odpredaj akcií spoločností Druhá obchodná a Nafta Trade Slovenskému plynárenskému priemyslu. Pre agentúru SITA to povedal hovorca SPP Tibor Repta. Podľa neoficiálnych informácií strany údajne nedospeli k žiadnej dohode a nedohodli sa ani na ďalšom stretnutí.
Balík 32 % akcií Nafty z účtu spoločnosti Druhá obchodná, a.s., má získať firma Gasfin,o.c.p., ktorá je dcérskou spoločnosťou SPP. Tento obchod odobrila na svojom rokovaní aj vláda SR, k jeho úplnej realizácii treba už len zrušenie predbežného opatrenia Najvyššieho súdu SR z 20. júla tohto roka, ktorým súd zablokoval akcie Nafty na účte Druhej obchodnej. Návrh na zrušenie predbežného opatrenia už podal právny zástupca Fondu národného majetku (FNM) SR Ernest Valko na príslušnom krajskom súde. V záujme úspešnosti transakcie by mal krajský súd rozhodnúť do štvrtka, kedy sa v Stredisku cenných papierov má uskutočniť faktický prevod akcií. Na balík 32 % akcií mala záložné právo Tatra banka, ktorá po jeho uplatnení akcie predala Gasfinu. Tento obchod sa objavil v pondelok na Burze cenných papierov v Bratislave. Konsorcium IPB-AII, ktoré prostredníctvom kúpy spoločnosti Arad od podnikateľa Vladimíra Poóra získalo i 75 % Druhej obchodnej, tak fakticky stratilo kontrolu i nad 32 % akcií Nafty, ktorá je dcérou Druhej obchodnej.
Gasfin, o. c. p., kupuje akcie pre SPP a Slovenskú sporiteľňu (SLSP), pričom SPP nadobudne 19 % akcií a SLSP 13 %. SLSP následne predá získané akcie FNM SR. Po nadobudnutí 32 % akcií sa bude fond a SPP usilovať o získanie zvyšných 13,9 % akcií súdnou alebo mimosúdnou cestou. Po tejto transakcii by sa mal podiel FNM a SPP v Nafte Gbely približne vyrovnať. Plynári totiž už v súčasnosti vlastnia 10 % Nafty, po získaní ďalších 19 % akcií sa podiel SPP zvýši na 29 %. FNM získa v prvom štádiu 13 % akcií Nafty Gbely a v ďalšom zvyšných 13,9 % od Druhej obchodnej. V konečnom štádiu pristúpi FNM zrejme k predaju svojho podielu v medzinárodnom tendri.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS