ČLÁNOK
Spory vo vnútri EÚ spochybňujú atraktívnosť eura
29. novembra 2001

Výrazne rozdielne prístupy k návrhu Európskej komisie na redukciu poplatkov pri medzištátnych transferoch v euromene vytvárajú riziko, že euro bude menej príťažlivé.

Odmietnutie, prípadne odklad návrhu EK by bol zároveň aj „prehrou“ európskej exekutívy, ktorá tento proces začala už pred 12 rokmi, no doteraz nedosiahla významnejší a hmatateľnejší úspech.

Musí čeliť tlakom niektorých silných bankových domov, ktoré tvrdia, že technicky nie je možné realizovať požiadavky Európskej komisie prakticky až do roku 2006.

V špeciálnej štúdii EK sa pritom konštatuje, že spriemerovaný poplatok za medzištátnu bankovú operáciu predstavuje momentálne 24 eur (15 GBP), čo je podstatne viac v porovnaní so sadzbami vnútroštátnych transferov. Navyše poplatková politika v rámci členských krajín EÚ sa nezmenila za ostatných 8 rokov.

Predseda EK Romano Prodi zdôraznil, že dôjde k poškodeniu eura, ak zlyhajú opatrenia na zníženie poplatkov pri medzištátnych prevodoch, ktoré by sa mali upraviť na vnútroštátnu úroveň do roku 2003 a pri výberoch v hotovosti z bankomatov, ako aj pri platbách platobnými kartami do roku 2002.

Bez realizácie týchto krokov budú spotrebitelia a menšie podnikateľské subjekty platiť príliš veľa za využívanie euromeny v inom členskom štáte únie, čo zneatraktívni euro, uviedol doslova Prodi.

Túto filozofiu podporili v októbri najvyšší predstavitelia EÚ, avšak na tohtotýždňovom rokovaní ministrov Európskej únie pre vnútorný trh už bolo zrejmé, že šesť krajín európskej „pätnástky“ má výhrady proti niektorým častiam, respektívy voči celému návrhu EK. Hoci Európska komisia vopred deklarovala, že na presadenie zmien v spoplatnení eura pri medzištátnych transakciách nebude treba jednomyseľný súhlas, opozícia šiestich krajín je dostačujúca na to, aby sa nový model stal nepriechodný. Najsilnejším oponentom je Nemecko, ktoré predložilo svoj vlastný protinávrh s tým, že úprava prezentovaná Európskou komisiou by sa „zmrazila“ až do júla 2002. Cieľom nemeckého modelu je, aby banky vytvorili „samoregulačný systém“ na redukciu poplatkov. Ak bude efektívny, potom sa úprava Európskej komisie stane zbytočnou. Časový posun pri jej realizácii žiadajú aj Portugalsko, Írsko, Holandsko, Luxembursko a Fínsko – pri bankových transferoch má byť tento posun ohraničený marcom 2003, pri platbách platobnými kartami a pri výberoch v hotovosti z bankomatov sa má nový systém poplatkov uviesť v marci 2002.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS