ČLÁNOK
Sporný zákon o významných investíciách sa rušiť nebude
30. septembra 2013

Kritizovaný zákon o významných investíciách sa rušiť nebude. Návrh na jeho zrušenie, ktorý predložil poslanec Národnej rady SR Peter Osuský (SaS), totiž poslanci neposunuli ani do druhého čítania a poslanci o ňom tak už diskutovať ďalej nebudú. Osuský tvrdí, že zákon umožní páchať hriechy zo zákona. Zákon z dielne poslancov Smeru, ktorý upravuje vyvlastňovanie pri významných investíciách, vyvolal ostrú kritiku opozície, viaceré strany ho chcú napadnúť aj na ústavnom súde.

  „Viem si živo predstaviť, že okrem konského póla by sa možno dal breh Štrbského plesa vyklčovať a postaviť tam kasíno, ktoré isto zamestná 300 krupierov, barmanov, hostesiek či toaletárok. Bude totiž platný zákon, ktorý to normálne umožní,“ skonštatoval ešte koncom minulého týždňa v parlamente Osuský, „Nebude to podvod, nebude to zločin na prírode, bude to umožnené zo zákona,“ doplnil.

„Ľudia sú hriešni a všetci robíme chyby. Ide o to, či umožňujeme páchať hriechy zo zákona,“ povedal Osuský. Zákon je podľa neho protiústavný. Keďže ide o investície súkromného charakteru, nejde podľa Osuského o vyvlastňovanie vo verejnom záujme. „Samotnou veľkosťou investície z hľadiska množstva investovaných finančných prostriedkov alebo počtu vytvorených pracovných miest sa súkromná investícia nezmení zo súkromného záujmu na verejný záujem,“ konštatuje.

„Rovnako sa tak neudeje ani tým, že vláda rozhodne, že ide o investíciu vo verejnom záujme. Takýmto spôsobom by bolo možné akýkoľvek súkromný záujem len na základe v zákone vymenovaných podmienok, či na základe rozhodnutia vlády, ustanoviť za verejný záujem a tým legitimizovať vyvlastňovanie alebo zásah do vlastníckych práv iných vlastníkov,“ uvádza Osuský v odôvodnení pre zrušenie zákona.

Vzhľadom na to, že jedným z kritérií na určenie stavby za významnú investíciu je rozhodnutie vlády, že jej uskutočnenie je vo verejnom záujme, podľa zákona sa nemá požadovať záväzné stanovisko miestnej samosprávy ako dotknutého orgánu v územnom konaní. V prípade významných investícií budú pôsobnosť stavebného úradu vo veciach územného konania vykonávať obvodné úrady v sídle krajov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS