ČLÁNOK
Spoločnosť ICFI má vlastnú verziu sporu so Sorosom
26. júna 2001

Cyperská spoločnosť ICFI, ktorú kontroluje holding Vladimíra Potanina Interros priniesla vlastnú verziu o príčinách konfliktu medzi akcionármi konzorcia Mustcom, ktoré kontroluje blokačný balík ruského telekomunikačného operátora Svjazinvest. Podstata vysvetlenia vedie k tomu, že George Soros sa správa povýšenecky a neváži si minoritných akcionárov, dokonca aj takých ako je šéf holdingu Interros Vladimíra Potanina.

Všetci členovia konzorcia Mustcom majú potvrdenky konzorcia. Na každú z nich pripadá určité množstvo akcií holdingu Svajzinvest. Celková nominálna hodnota potvrdenie predstavuje 2 mld. USD. Celková kapitalizácia Svjazinvestu predstavuje podľa jeho vlastných hodnotení 2,2 mld. USD. Holdingu Interros patrí asi 7 % potvrdeniek konzorcia Mustcom, ktorých nominálna hodnota je 150 mil. USD. Niečo viac ako 53 % cyperského konzorcia patrí Soros Fund Managment. Konzorcium má existovať do 11. augusta 2001 a potom sa potvrdenky premenia na akcie samotného Svjazinvestu.

Právnická kancelária Hogan & Hartson, ktorá je právnym konzultantom spoločnosti ICFI, tvrdí, že zablokovala rozhodnutie o predĺžení existencie konzorcia kvôli neschopnosti Soros Fund Managment „vážiť si práva menšinových akcionárov.“ ICFI je dcérskou spoločnosti MFK (Medžunarodnaja finansovaja korporacija – akcionár Devín Banky), ktorá je súčasťou holdingu Interros.

ICFI spolu so spoločnosťou Brice Management počas troch mesiacov pred valným zhromaždením konzorcia rokovali s Georgom Sorosom o vydaní GDR (Global Depository Receipts – Globálne depozitné potvrdenky), ktoré mali zvýšiť likviditu cenných papierov Mustcom. Rokovania boli bez konkrétneho výsledku. Podľa predstaviteľa právnickej kancelárie Hogan & Hartson Soros sa pripravoval na predaj svojho celého podielu v Mustcom a snažil sa získať všetky hlasovacie práva spojené s akciami Svjazinvest a pri pokuse o to sa „správal nekonštruktívne a povýšenecky“. ICFI a Brice Management sú pripravení revidovať svoju pozíciu ak bude Soros Fund Managment súhlasiť s „úprimným dialógom s minoritnými akcionármi“

Je ťažké pochopiť o čom by mal byť tento dialóg. Pozícia Sorosa je jasná. Vydaním GDR by sa znížila váha balíka akcií, ktoré má Mustcom k dispozícii. Analytici, ktorí pôsobia na ruskom kapitálovom trhu nevidia racionálny dôvod na to, aby konzorcium Mustcom prestalo existovať. Predstavitelia Soros Fund Management v New Yorku tvrdia, že Potanin môže mať osobné motívy. Celá záležitosť je možno aj v tom, že sa niekto dotkol egocentrizmu oligarcha. Racionálne sa kroky oligarchu nedajú vysvetliť. Keď je jeho balík akcií Svjazinvestu súčasťou väčšieho, má nominálnu hodnotu 20 mil. USD. Ak sa bude správať racionálne, jeho hodnota stúpne na 40 mil. US, ak neracionálne klesne na 15 mil. USD. Cena akcií Svjazinvestu bude samozrejme ešte vyššia ak sa Sorosovi podarí dokončiť plán konverzie akcií Svjazinvestu na akcie regionálnych telekomunikačných operátorov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS