ČLÁNOK
Spoločnosť GiTyCom od 1. augusta s licenciou na sieť FWA
3. augusta 2001

Telekomunikačný úrad (TÚ) SR vydal 1. augusta spoločnosti GiTyCom, a.s. licenciu na zriaďovanie a prevádzkovanie pevnej verejnej bezdrôtovej telekomunikačnej siete prostredníctvom technológie FWA (Fixed Wireless Access). Vzhľadom na to, že sa držiteľ licencie vzdal možnosti podania opravného prostriedku, táto nadobudla právoplatnosť dňom vydania. Agentúru SITA o tom informoval hovorca TÚ SR Roman Vavro.

Držiteľ licencie je povinný začať prevádzkovať sieť FWA aspoň v jednej lokalite do šiestich mesiacov od udelenia licencie. V rovnakom čase musí začať poskytovať telekomunikačné služby prostredníctvom siete FWA, pokiaľ si v ponuke do výberového konania neurčil termíny kratšie, ktoré mu boli premietnuté do licencie. Ako pre agentúru SITA povedal podpredseda predstavenstva GiTyCom Peter Štubňa, spoločnosť by mala sprevádzkovať FWA sieť v Bratislave do jedného mesiaca od vydania licencie. Pokrytie ďalších krajských miest by sa malo realizovať do konca budúceho roka, a to v závislosti od aktuálneho trhového potenciálu jednotlivých regiónov. Ako ďalej uviedol Štubňa, verejná dátová sieť partnerskej spoločnosti GiTy Slovensko, a.s. už je prepojená so sieťou v Českej republike (ČR). Práve na jej základe GiTyCom pripravuje prepojenie siete FWA aj s ČR. V rámci novovzniknutej siete by tak mali zákazníci možnosť medzinárodnej konektivity do Čiech a neskôr sa predpokladá aj prepojenie do ďalších krajín.

Firma GiTyCom vstupovala do výberového konania ako jediné konzorcium so zahraničnou účasťou, ktoré ešte nebolo zapísané v obchodnom registri. Spoločnosť založili v apríli tohto roka GiTy Slovensko, a.s. a vedúca spoločnosť skupiny GiTy, a.s. Brno. GiTyCom tak dostala licenciu až po zápise do Obchodného registra SR a bola vydaná na dobu 20 rokov od dátumu nadobudnutia právoplatnosti. TÚ rozhodol o pridelení licencií na prevádzkovanie pevnej verejnej bezdrôtovej telekomunikačnej siete prostredníctvom technológie FWA v pásme 26 GHz 21. mája tohto roka. Okrem GiTyCom ich získali spoločnosti Nextra Wireless, a.s. a Callino, s.r.o.

Sieť FWA umožňuje poskytovať dátové a hlasové prenosy, pričom jej využívanie je výhodné najmä pre veľké spoločnosti s rozvetvenými sieťami pobočiek. Poskytovanie služieb technológie FWA zvýši konkurenciu aj pre niektoré služby mobilných operátorov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS