ČLÁNOK
Spoločnosť Conoco zaradená do indexu etického investora
26. júla 2001

Americká ropná spoločnosť Conoco bola zaradená do nedávno vytvoreného akciového indexu FTSE4Good U.S.100 ako jediný bázický titul z ropného a plynárenského odvetvia. Index obsahuje 100 najväčších amerických spoločností s vysokým štandardom podnikovej sociálnej zodpovednosti.

Sériu indexov s názvom FTSE4Good vyvinula spoločnosť FTSE, ktorá je v spoločnom vlastníctve britskej London Stock Exchange (LSE) a denníka Financial Times patriaceho do skupiny Pearson Plc. Indexy majú byť orientačné pre spoločensky zodpovedné investovanie, ktoré zohľadní sociálne, environmentálne a etické otázky. Výber bázických titulov sa opiera o hodnotenia výsledkov spoločností z pohľadu ich zásluh na trvalo udržateľnom rozvoji, ochrane životného prostredia, podpore ľudských práv a rozvoji pozitívnych vzťahov voči jednotlivým spoločenským skupinám.

Na základe svojich výsledkov sa firma Conoco stala už v minulom roku bázickým titulom podobne zameraného indexu Dow Jones Sustainability Group Index. Podľa údajov inštitúcie American Petroleum Institute (API) sa spoločnosť zaradila na prvé miesto v oblasti bezpečnosti práce počas 16 z 22 sledovaných rokov.

Conoco sa angažuje v širokom spektre činností petrochemického a plynárenského priemyslu od explorácie ložísk cez produkciu po transport a distribúciu ropy, zemného plynu, derivátov, a rafinovaných produktov.

V druhom kvartáli 2001 zaznamenala spoločnosť medziročný rast tržieb o 10 % na 10,4 mld. USD. Spoločnosť vytvorila čistý zisk v objeme 552 mil. USD, čo je o 21 % viac než v druhom kvartáli 2000. Druhý kvartál tak bol podľa spoločnosti ďalším úspešným obdobím predovšetkým vďaka vysokým maržám pri rafinovaných výrobkoch a vysokým cenám zemného plynu. Spoločnosť pôsobí v 40 krajinách a zamestnáva približne 17 600 pracovníkov.

Na Slovensku pôsobí americká firma prostredníctvom dcérskej spoločnosti Conoco Slovakia, s.r.o. Podľa výpisu z Obchodného registra predstavuje základné imanie spoločnosti 216,822 mil. Sk. Spoločnosť uvádza medzi predmetmi činnosti nákup a predaj výrobkov ropného priemyslu a prevádzkovanie čerpacej stanice pohonných hmôt. Podľa predchádzajúcich správ zverejnených agentúrou SITA firma Conoco figuruje medzi záujemcami o kúpu majoritného podielu v českej spoločnosti Unipetrol.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS