ČLÁNOK
Spoločnosť Connex nepodpísala zmluvu o kúpe akcií bratislavskej SAD
30. novembra 2002

Zmluvu o predaji akcií bratislavského podniku Slovenskej autobusovej dopravy (SAD), a.s. v piatok spoločnosť Connex s Fondom národného majetku SR (FNM) nepodpísala. Uplynie tak termín stanovený fondom na podpis zmluvy. Pre agentúru SITA to potvrdil riaditeľ Connexu pre ČR, SR a Maďarsko Cyril Hervé-Carniel. Podľa jeho slov zmluva nie je v súlade so zákonom a zároveň tvrdí, že ak ministerstvo do návrhu nezapracuje tie podmienky, ktoré by spĺňali ich požiadavky na spôsob prevodu akcií a následné riadenie podniku, bude situáciu riešiť súdnou cestou. Privatizačné rozhodnutie o predaji 49 % akcií z portfólia SAD fond budúci týždeň vráti Ministerstvu hospodárstva SR.

V súvislosti s predajom akcií bratislavského autobusového dopravcu mal v posledných týždňoch Connex voči FNM niekoľko námietok, ktoré navrhoval zapracovať do návrhu kúpnej zmluvy. Tú Výkonný výbor FNM schválil 20. novembra. Kľúčovou otázkou je pre spoločnosť nadobudnutie akcií nad hranicou 49 %, ktoré pôvodný návrh zabezpečoval formou opcie v objeme 17 %. Po navýšení základného imania spoločnosti však podľa Connexu fond kalkuloval so zvýšeným počtom akcií pri rovnakej cene, čo malo prekročiť kúpnu cenu navrhovanú Connexom. Ten zároveň namieta voči podmienkam manažérskeho riadenia SAD a zároveň tvrdí, že by nezískal vplyv vo valnom zhromaždení podniku ani po získaní majority.

O privatizácii SAD Bratislava v prospech Connexu vláda rozhodla ešte v marci tohto roku. Po vstupe do bratislavskej SAD mal Connex na obnovu vozidlového parku preinvestovať 400 mil. Sk počas štyroch rokov, pričom v každom roku spoločnosť na nákup nových autobusov mala vynaložiť 100 mil. Sk. Connex Group je najväčšou súkromnou spoločnosťou v Európe, ktorá podniká v oblasti prepravovania osôb. Je stopercentnou dcérskou spoločnosťou francúzskej spoločnosti Vivendi Environment.

FNM doposiaľ s investormi podpísal 10 zmlúv o predaji akcií podnikov SAD, pričom poslednú zmluvu o predaji 49-percentného podielu v SAD Humenné podpísal v stredu s firmou ADS, s.r.o. Vranov nad Topľou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS