ČLÁNOK
Spoločná mena voči konkurentom vlani posilňovala
27. januára 2014

 Euru sa v minulom roku na devízovom trhu darilo. Ako upozorňuje v správe J&T Banka, posilnilo voči všetkým hlavným svetovým menám. Profitovalo predovšetkým zo stabilizácie situácie v eurozóne a znižovania pravdepodobnosti jej rozpadu. A to napriek tomu, že ekonomika menovej únie zostala v recesii. Pomohla aj menej expanzívna politika Európskej centrálnej banky (ECB) a veľký prebytok platobnej bilancie, predovšetkým vďaka Nemecku.

Európska mena tak posilnila voči doláru vlani o vyše 4 % aj napriek dvojnásobnému zníženiu úrokových sadzieb ECB a nárastu stávok na spomalenie kvantitatívneho uvoľňovania americkým FED-om. „Veľkosť súvahy ECB však na rozdiel od FED-u klesala,“ konštatuje sa v správe J&T Banky. Spoločnú menu podporil aj pokles nervozity na dlhopisových trhoch eurozóny, pomohlo aj zlepšenie perspektív ekonomiky menovej únie. A to i napriek tomu, že sa zvyšuje jej zaostávanie za americkou ekonomikou.

Voči japonskému jenu euro dokonca posilnilo o vyše 21 %, čo bola historicky najvyššia ročná strata japonskej meny voči európskej. Príčinou bola mimoriadne uvoľnená japonská menová a fiškálna politika spolu s oznámením štrukturálnych reforiem. Veľké zisky si euro pripísalo aj voči komoditným menám. Voči austrálskemu doláru posilnilo o takmer 18 %, kanadskému doláru o vyše 10 % a juhoafrickému randu až o takmer 23 %. „Pod tlak ich dostal pokles cien energií, priemyselných a drahých kovov, v dôsledku spomalenia čínskeho dopytu, čo negatívne ovplyvnilo rast lokálnych ekonomík,“ píše J&T Banka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS