ČLÁNOK
“ Spojené štáty zvíťazia v konflikte nad terorizmom, ktorý je „“prvou vojnou v 21. storočí““
14. septembra 2001

V značne emotívne ladenom vystúpení v Bielom dome americký prezident George Bush zdôraznil, že „Amerika povedie svet k víťazstvu nad terorizmom v konflikte, ktorý je prvou vojnou v 21. storočí“.

Moje odhodlanie zvíťaziť v tejto vojne, ktorá bola vyhlásená Spojeným štátom americkým, je neochvejné a pevné, dodal prezident.

Tri dni po agresii na New York je približne 5 000 ľudí nezvestných a tieto obete sú pravdepodobne pochované pod troskami Svetového obchodného centra, uviedol starosta mesta Rudolph Giuliani.

Ďalších 190 ľudí zahynulo po údere teroristov na Pentagón vo Washingtone.

Pátranie po organizátorovi, ktorý zinscenoval túto samovražednú misiu fanatikov, dostáva podobu globálnej operácie.

V Nemecku zadržali osobu, ktorá potvrdila, že dvaja muži podozriví z únosu civilných lietadiel v USA, žili v Hamburgu ešte na začiatku tohto roka.

Z ďalších podstatných udalostí treba zvýrazniť, že Biely dom vyhlásil piatok za celonárodný deň modlitieb, bohoslužieb a pamiatky na uctenie zosnulých.

NATO a Rusko prisľúbili, že posilnia kooperáciu v záujme víťazstva nad hrozbou terorizmu.

NATO a Rusko sú jednotné v rozhodnutí, aby tí, ktorí sú zodpovední za nehumánne a barbarské činy, nezostali nepotrestaní, hovorí sa v ich spoločnom vyhlásení.

V doteraz najväčšej operácii FBI – Federálneho úradu pre vyšetrovanie sa podarilo identifikovať väčšinu z únoscov civilných lietadiel, časť z nich absolvovala výcvik pilotov v USA, čo potvrdil aj generálny prokurátor John Ashcroft.

Na palube štyroch unesených lietadiel sa na základe doterajšieho vyšetrovania malo nachádzať 18 únoscov.

Na akcii FBI sa podieľa 4 000 špeciálnych agentov a viac ako 3 000 osôb podporného personálu.

Americký Kongres bude hlasovať v súvislosti s utorkovými tragickými udalosťami o poskytnutí mimoriadnych finančných zdrojov v objeme 20 miliárd dolárov.

Americké letiská sú opäť otvorené, realizujú sa však striktné bezpečnostné opatrenia, a to aj na výberovej báze.

Prezident Bush telefonoval s newyorským guvernérom Georgeom Patakim a starostom Rudolphom Giulianim a uviedol, že dnes plánuje navštíviť postihnutý New York.

Dodal tiež, že Američania by mali vzdorovať pokušeniu na odvetu za útoky vo Washingtone a New Yorku s cieľom zasiahnuť nevinných jednotlivcov z komunity arabských Američanov a moslimov.

Po New Yorku stále prechádzajú rozrušení príbuzní nezvestných, ktorých hľadajú s fotografiami v rukách.

Do nemocníc sa však zastavil prílev zranených, čo je veľmi zlým signálom – nezvestní budú zrejme s najväčšou pravdepodobnosťou už patriť medzi obete, no aj starosta Giuliani varoval, že terajší počet 4 763 hľadaných osôb nebude predstavovať presný počet obetí.

Príslušné newyorské orgány objednali 11 000 plastikových vriec na prevoz tiel, prípadne ich častí…

Newyorská dráma s nepredstaviteľne tragickými ľudskými dimenziami teda stále pokračuje.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS