ČLÁNOK
Spojené štáty včera otvorili v Afganistane nový front boja proti terorizmu
8. októbra 2001

V Posolstve americkému ľudu prezident Bush oznámil, že nariadil útok proti Afganistanu. Jeho cieľom je zničiť výcvikové tábory teroristov a ich komunikačné kanály. Toto vyhlásenie prišlo vzápätí po informáciách agentúry AP o početných explóziách v hlavnom meste Kábule, Džalalabáde i v duchovnom centre Talibanu v Kandaháre. V mnohých prípadoch došlo k prerušeniu dodávok elektrickej energie. Podľa očitých svedkov mali niektoré vojenské údery „povahu zemetrasenia“.

Prezident Bush doslova povedal, že Taliban nesplnil jasné a presne formulované požiadavky Spojených štátov.

Hlavnou z nich bolo vydanie Usama bín Ladína, ktorý je podľa predložených dôkazov zodpovedný za septembrové teroristické útoky v New Yorku a Washingtone.

Teraz Taliban zaplatí za to, že skrýval teroristov.

Podľa Busha začali USA a Veľká Británia útok proti výcvikovým táborom Ladínovho teroristického zoskupenia Al – Kajdá a proti vojenským základniam Talibanu v Afganistane.

Je to boj na viacerých frontoch. Nebudeme váhať, v tomto boji nepoľavíme a v tomto boji nezlyháme, uviedol prezident.

Bush dodal, že na akcii sa podieľa aj Veľká Británia a túto operáciu podporuje 40 krajín sveta. Z vojenského hľadiska vôľu k priamej asistencii deklarovali Francúzsko, Kanada, Austrália a Nemecko.

Bush zároveň prisľúbil potravinovú pomoc a lieky afganským ľuďom, ktorých USA považujú za priateľov. Rovnaký vzťah majú aj k miliarde veriacich na celom svete, ktorí vyznávajú islamské náboženstvo.

Americkí predstavitelia viac razy v období po 11. septembri 2001 pripomenuli, že akcie USA nie sú zamerané proti islamu.

Prezident však varoval, že v tomto konflikte neexistuje neutrálna pôda a tí, ktorí podporujú teroristov sa sami stávajú banditami a vrahmi. Taliban mal možnosť buď vydať Usama bín Ladína a ďalšie podozrivé osoby, alebo zdieľať ich osud.

Vo svete teroru nemôže byť mier, povedal Bush.

Agentúra Associated Press citovala predstaviteľov Talibanu v Pakistane, ktorí uviedli, že „Taliban je pripravený na džihád – svätú vojnu“.

Prezident Spojených štátov uviedol, že rozhodnutie vyslať príslušníkov a príslušníčky amerických ozbrojených síl do tohto konfliktu bolo spojené s najväčšou opatrnosťou i početnými modlitbami.

Americkým ozbrojeným silám prezident USA v Posolstve národu odkázal : „vaša misia je definovaná, vaše ciele sú jasné, vaša úloha je spravodlivá, máte moju plnú dôveru a dostanete všetko potrebné, aby ste si splnili svoju povinnosť…“

Bush tiež urobil maximum, aby zmiernil prípadné obavy Američanov. Pripomenul, že sa posilnili bezpečnostné opatrenia na území USA, že tajné služby pracujú na maximálny výkon doma i mimo amerického územia a guvernéri jednotlivých štátov americkej Únie prostredníctvom Národnej gardy zintenzívnili ochranu amerických letísk.

Ministerstvo zahraničných vecí však vyzvalo všetkých Američanov mimo územia USA, aby boli nadmieru opatrní.

Prezident Bush potvrdil, že na útoku sa podieľa aj Veľká Británia, ktorá je verným priateľom a spoľahlivým spojencom USA.

Prvotné útoky na kľúčové teroristické centrá zabezpečovali križujúce rakety – cruise missiles. Dodajme, že Veľká Británia je jedinou krajinou, ktorá získala od Spojených štátov tieto zbrojné systémy.

Premiér Tony Blair informoval iba niekoľko minút po Bushovom Posolstve národu, že v operácii proti Afganistanu sa využila základňa Diego Garcia, ponorky vyzbrojené križujúcimi raketami a v budúcich dňoch sa do akcie zapoja aj britské prieskumné lietadlá.

Uvedomujem si riziká akcie proti Al – Kajdá a Talibanu, ale riziko nečinnosti by bolo oveľa väčšie, dodal doslova Blair.

Na tlačovej konferencii po prvých operáciách v Afganistane odôvodnil minister obrany Donald Rumsfeld akciu americko-britských spojencov okrem iného slovami :

„Taliban a Al-Kajdá terorizujú národy, vrátane vlastného, terorizujú ľudí rôznych vierovyznaní a rás. Naše rozhodnutie je však jasné – my sa terorizovať nenecháme…“

(Situáciu v posledných dňoch pred vojenskou operáciou monituruje príspevok Necelý mesiac….v rubrike Focus.)

(Zo zdrojov AP, CNN, ORF, BBC)


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS