ČLÁNOK
Spojené štáty podrobne vyhodnocujú signály o ďalších teroristických útokoch, ku ktorým by malo dôjsť počas budúceho týždňa
31. októbra 2001

Americký minister spravodlivosti John Ashcroft včera varoval, že sa pripravujú ďalšie teroristické útoky na územie USA, prípadne na americké „záujmové sféry“ v zahraničí.

Všetky bezpečnostné agentúry sú v stave najvyššej pohotovosti po tom, čo

Federálny úrad pre vyšetrovanie – FBI oznámil, že má veľmi „dôveryhodné informácie“.

Ashcroft však dodal, že doteraz nie sú k dispozícii nijaké detaily o potencionálnych cieľoch teroristov.

Toto varovanie je však veľmi závažné z dôvodu, že niekoľko hodín pred oficiálnym vyhlásením ministra spravodlivosti bolo nevyhnutné odkloniť letovú dráhu na linke New York – Dallas na Dullesovo letisko vo Washingtone, pretože na palube lietadla sa našla písomná informácia o hrozbe bombového útoku.

141 pasažierov a osem členov posádky evakuovali a dve pristávacie plochy boli uzatvorené.

FBI však nenašla ani za pomoci vycvičených psov nijakú nálož a na Dullesovom letisku sa obnovila normálna prevádzka.

Tento poplach je už druhým v poradí od teroristického útoku na americké mestá, ku ktorým došlo 11. septembra.

Špecializovaná agentúra na vyhľadávanie zahraničných teroristických skupín – FTTTF, ktorú vytvoril prezident Bush, však nemá diskriminačný charakter. Legálni prisťahovalci, ktorí chcú navštíviť Spojené štáty, študovať alebo pracovať v USA, sú vítaní….Nevítaní sú však tí, ktorí chcú ublížiť americkým občanom – povedal doslova prezident.

Ak akákoľvek osoba požiada o vízum, aby mohla študovať v USA, budeme sa musieť ubezpečiť, že táto osoba chodí skutočne do školy, uviedol Bush.

Jeden z devätnástich únoscov, ktorí sa podieľali na teroristickom útoku na americké mestá, využil víza, ktoré sa v Amerike každý rok udeľujú 600 000 zahraničným študentom.

Americké imigračné zákonodarstvo sa však nebude meniť, zvýši sa iba dohľad nad jeho reálnou účelovosťou.

FTTTF, ktoré začne fungovať od novembra, má zaistiť bezpečnosť pre amerických občanov na čo najvyššej úrovni.

USA budú v tejto otázke úzko spolupracovať s Kanadou a Mexikom.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:
Prezident Bush a viceprezident Cheney sa nachádzajú na rozdielnych miestach, čo je dôsledkom bezpečnostných opatrení pre prípad opakovaného teroristického útoku na USA

Americké úrady zaregistrovali stopy antraxu v troch vládnych budovách vo Washingtone

Špeciálny vyslanec OSN pre Afganistan Lakhdar Brahímí včera rokoval s pakistanským prezidentom Mušarafom ohľadne politického usporiadania v Afganistane po páde Talibanu

Americké lietadlá zaútočili na podzemné bunkre, kde sa majú nachádzať operačné centrá Usama bín Ladína a jeho teroristického zoskupenia Al-Kajdá

Premiér Tony Blair včera apeloval na obyvateľov Veľkej Británie, aby nikdy nezabudli na dôvody terajšej protiteroristickej kampane v Afganistane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS