ČLÁNOK
Španielska oceliareň Sidenor má záujem o akcie DAM-u
2. januára 2000

Španielska oceliarska spoločnosť Sidenor sa zaujíma o maďarskú oceliarsku firmu Diósgyóri Acélművek Rt. (DAM), ktorého väčšinovým majiteľom sú Východoslovenské železiarne, a.s., Košice. Informuje o tom štvrtkové vydanie denníka Népszabadság odvolávajúce sa na najnovšie číslo odborného časopisu Metal Bulletin, podľa ktorého Sidenor písomne informoval košickú oceliarsku firmu o tom, že má záujem o balík akcií DAM-u ako prípadný nový spoluvlastník spoločnosti.

Ako o tom informoval denník, DAM od stredy tohto týždňa je prakticky bez elektrickej energie. Dodávateľ elektrickej energie totiž včerajším dňom vypovedala zmluvu, na základe ktorej doteraz dodával energiu, nakoľko nevyrovnané faktúry dosahovali až 700 miliónov HUF. Dodávka elektrickej energie bude obnovená až vtedy, keď DAM zaručí vyrovnanie svojich záväzkov.

Podľa Népszabadságu generálny riaditeľ DAM-u Béla Galambos nariadil informačné embargo vo firme, ktorá má vážne problémy s likviditou a v tomto roku nevytavila ani tonu ocele. Až 2,3 miliárd HUF by bolo potrebných na obnovenie zastavenej výroby v oceliarskej spoločnosti, píše Népszabadság. Banky sú ochotné poskytnúť úver len pod podmienkou, že DAM-u sa podarí reštrukturalizácia starých úverov. Táto snaha sa však po včerajšom kroku dodávateľa elektrickej energie stroskotala, dodáva denník. Predseda odborovej organizácie oceliarov v DAM-u, József Ágotai vyhlásil, že košický majiteľ konečne by mal dokázať, že to myslí vážne s podporou svojej dcérskej spoločnosti v Diósgyöri. Ako uviedol, má obavy z toho, že obnova výroby sa môže oneskoriť, čo by mohlo ohroziť vyplatenie miezd pre 2 300 zamestnancov firmy.

Ako o tom informuje Népszabadság, v Košiciach v stredu zasadalo vedenie VSŽ, čo potvrdil aj jeho hovorca Jozef Marko. Podrobnosti odmietol uviesť, ale nedementoval informácie denníka o tom, že košická firma ešte intenzívnejšie hľadá strategického investora pre DAM. Ako povedal, rozhovory sú v takom štádiu, že o nich nie je možné ešte informovať.

Majoritný akcionár DAM-u, VSŽ dal oceliarskej spoločnosti trojmesačnú lehotu na stabilizáciu situácie, ktorá vyprší koncom marca. V maďarskej tlači sa objavili správy o možnom odpredaji DAM-u novému majiteľovi, čo ani VSŽ úplne nevylúčili.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS