ČLÁNOK
SP predala svoj 52-percentný podiel v Kabel Plus
17. októbra 2000

Spoločnosť UPC Slovensko, s.r.o. definitívne získala 52-percentný podiel na majetku spoločnosti Kabel Plus, Východné Slovensko (VS), a.s., ktorý doteraz vlastnila Slovenská poisťovňa (SP). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa poisťovne Lucia Bombošová.

Predaj podielu bol ukončený po poslednom rozhodnutí Protimonopolného úradu SR z 25. septembra. V ňom úrad zrušil zákaz koncentrácie, ktorá vznikla získaním kontroly spoločnosťou UPC Slovensko nad firmou Kabel Plus VS. UPC Slovensko zaplatila kúpnu cenu na účet poisťovne a tá následne akcie Kabel Plus odovzdala novému majiteľovi.

Ako povedala L. Bombošová, predaj bol organizovaný formou štandardného tendra a celý predajný proces trval viac ako rok. „Dosiahnutý výsledok je pre SP veľmi pozitívny, pretože cena za predaný podiel výrazne prekročila jeho nadobúdaciu cenu,“ skonštatovala. Ako ďalej dodala, takýto výsledok bolo možné dosiahnuť vďaka uplatnenému spôsobu predaja formou tendra a v dôsledku reálnej atraktívnosti spoločnosti Kabel Plus VS pre investorov. Táto transakcia tak znamená pokrok v reštrukturalizácii majetkových účastí SP, ako aj príliv zahraničných investícií.

Počet majetkových podielov SP v iných spoločnostiach dosiahol k ultimu prvého polroka 21 % celkových aktív. V portfóliu si pritom poisťovňa plánuje ponechať 6 až 8 spoločností, ktorých činnosť nadväzuje na jej aktivity, ako napríklad leasingové a správcovské spoločnosti. SP si tiež plánuje ponechať majetkový podiel v Istrobanke, s ktorou spolupracuje v oblasti bankového poistenia. Prezident SP Rudolf Janáč pred nedávnom pripustil, že je možné určité zníženie súčasného 72-percentného podielu v Istrobanke aj na 34 %. Podľa jeho slov sa poisťovňa nebude brániť ani predaju akcií Investičnej a rozvojovej banky a Banky Slovakia, ktoré sú momentálne súčasťou portfólia poisťovne.

V tomto roku už poisťovňa okrem akcií Kabel Plus VS previedla svoj 51,23-percentný podiel v Poľnobanke na taliansku spoločnosť UniCredito Italiano, s ktorou SP 19. mája tohto roku podpísala kúpnopredajnú zmluvu. SP má ďalej v pláne v tomto roku predať akcie spoločností Microplast, SKI Jasná, CAR Shop, Istroenergo, CWG.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 12. 2023

USD 1,078 0,004
CZK 24,335 0,034
GBP 0,856 0,001
HUF 380,570 1,270
CAD 1,462 0,008

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS