ČLÁNOK
S&P nevylučuje zvýšenie ratingu Ruska pred koncom roka
24. októbra 2000

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) uviedla, že nevylučuje možné zvýšenie ratingu záväzkov Ruska denominovaných v zahraničnej mene, tzv. Selective Default rating (SD) ešte pred koncom tohto roka. Riaditeľka pobočky S&P v Moskve Cynthia Stone dodala, že agentúra prehodnotí rating iba v tom prípade, ak ruská vláda ukončí reštrukturalizáciu dlhopisov ministerstva financií.

Rusko, zasiahnuté v auguste 1998 finančnou krízou, nedokázalo splatiť uvedené dlhopisy do doby ich splatnosti, teda do mája 1999 a jeho žiadosť nahradiť staré dlhopisy za nové bola otvorená už niekoľko mesiacov. Ruské ministerstvo financií ponúklo v rámci reštrukturalizácie výmenu starých dlhopisov za dlhopisy OFZ, denominované v rubľoch a nové dlhopisy ministerstva, denominované v amerických dolároch.

Vnešekonombank, ktorá sa zaoberá zahraničnými dlhmi vlády, nedávno uviedla, že výmena by sa mala uskutočniť do 30. novembra. Dodala, že do konca septembra predložilo ponuky na reštrukturalizáciu 81 % vlastníkov dlhopisov. Podľa prezidenta spoločnosti Morgan Stanley Erica Fina, však zámery S&P ohľadne ratingu SD nie sú veľmi dôležité, keďže každý bude sledovať predovšetkým zmeny, ktoré agentúra uskutoční v prípade ratingu ruských eurobondov, v súčasnosti na úrovni B-. „Výhľad tohto ratingu je stabilný a podľa môjho názoru sa pravdepodobne nezvýši,“ skonštatoval. Dodal, že možnému zvýšeniu podlieha aj hlavný rating Ruska na stupni B3, udelený medzinárodnou agentúrou Moody’s.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS