ČLÁNOK
S&P nemieni znižovať ratingy bánk kvôli tureckej kríze
28. februára 2001

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) oznámila, že nemieni meniť ratingy európskych bánk kvôli súčasnej finančnej kríze v Turecku, resp. ich angažovanosti vo vysoko zadlžených telekomunikačných spoločnostiach. „Je veľmi nepravdepodobné, že nás angažovanosť bánk v Turecku alebo v telekomunikáciách prinúti zmeniť rating ktorejkoľvek európskej banky,“ uviedol výkonný riaditeľ S&P pre finančné inštitúcie Barry Hancock.

Turecká líra za posledné dni poklesla na tretinu svojej pôvodnej hodnoty oproti americkému doláru po tom, čo Ankara opustila kontrolovaný menový režim pre výmenný kurz líry. Kríza na finančnom trhu, ktorú vyvolala verejná hádka medzi premiérom a prezidentom ohľadne politickej korupcie, donútila Turecko minulý týždeň zaviesť plávajúci výmenný kurz.

Popredné nemecké banky, ktorú sú považované za najväčších veriteľov Turecka, minulý týždeň uviedli, že sa neobávajú možného dopadu finančnej krízy v Turecku, pretože ich angažovanosť v krajine je zanedbateľná. S&P a jeho hlavný rival, ratingová agentúra Moody’s Investor Service nedávno zrevidovali svoje výhľady pre európske telekomunikačné spoločnosti, ktoré sa topia v miliardových dlhoch kvôli boju o rozvoj služieb UMTS.

Podľa Hancocka údaje S&P poukazujú na skutočnosť, že medzinárodné banky zvýšili od roku 1997 objem pôžičiek telekomunikačnému a mediálnemu sektoru o 866 mld. USD. Americké banky požičali 302 mld. USD, európske banky 318 mld. USD a japonské 68 mld. USD. „Všeobecná panika je úplne neopodstatnená, pretože objem poskytnutých pôžičiek je jednoducho príliš nízky v porovnaní s kapitálovou vybavenosťou bánk,“ dodal Hancock. „Na báze dôverných informácií od našich klientov vnímame celú situáciu pokojne,“ zdôraznil riaditeľ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2021

USD 1,173 0,001
CZK 25,380 0,020
GBP 0,860 0,001
HUF 355,280 0,650
CAD 1,500 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS