ČLÁNOK
Soros a O’Reilly sa spojili v snahe odkúpiť aktíva Eircomu
24. apríla 2001

Konzorcium pod vedením írskeho mediálneho magnáta Tonyho O’Reilly oslovilo írsku telekomunikačnú skupinu Eircom v súvislosti s možnými odkúpením jej aktív spojených s prevádzkou pevnej telefónnej siete. Konzorcium, ktorého súčasťou je aj súkromný investičný fond riadený svetoznámym finančníkom Georgom Sorosom, vykonáva v súčasnosti v spoločnosti Eircom proces due diligence a informovalo, že rokovania o ponuke sú zatiaľ v počiatočnom štádiu.

Podľa nemenovaných zdrojov O’Reillyho konzorcium je pripravené ponúknuť za operátora pevnej siete do 2,7 mld. EUR. Skupina, ktorá okrem O’Reillyho zahŕňa aj spoločnosti Providence Equity Partners, Soros Private Equity Partners, Warburg Pincus a Goldman Sachs, skúma možnosť predloženia ponuky na kúpu časti, ktorá zostane z telekomunikačnej firmy Eircom po odpredaní jej mobilnej divízie. Akcionári Eircom by mali totiž v máji schváliť predaj mobilnej divízie Eircell britskému gigantu Vodafone v rámci operácie v celkovej hodnote 3,5 mld. EUR.

Eircom bol oslovený aj írskym podnikateľom Denisom O’Brienom, ktorého konzorcium EIsland načrtlo predbežnú ponuku na odkúpenie aktív spojených s prevádzkou fixnej siete a internetu. Hodnota potenciálnej nepriateľskej ponuky zo strany O’Briena predstavuje 2,4 mld. EUR. Predstavitelia spoločnosti Eircom však signalizovali, že suma je pre nich príliš nízka.

Vo vyhlásení oznamujúcom možné predloženie ponuky sa predseda predstavenstva Independent News and Media Plc a prvý írsky miliardár Tony O’Reilly vyjadril, že jeho konzorcium disponuje nevyhnutným profesionálnym zázemím v oblasti financií a telekomunikácií, aby mohlo predložiť akcionárom Eircomu zaujímavú ponuku. „Sme presvedčení, že silná, rozvinutá a efektívna telekomunikačná infraštruktúra je kľúčová pre konkurencieschopnosť Írska ako lokality, do ktorej sa oplatí investovať,“ povedal O’Reilly.

Eircom bol kontroverznou témou v radoch írskych drobných akcionárov, z ktorých mnohí nakúpili akcie spoločnosti v rámci privatizácie v roku 1999 pri cene 3,90 EUR za akciu. Akcie spoločnosti sa vyšplhali na krátky čas až na úroveň 5 EUR, no následne prudko poklesli a dotkli sa minimálnej hodnoty 2,25 EUR. Švédska spoločnosť Telia a holandská KPN spoločne ovládajú v írskom operátorovi 35-percentný podiel, zatiaľ čo odbory zamestnancov vlastnia 15 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 7. 2021

USD 1,181 0,002
CZK 25,685 0,056
GBP 0,855 0,000
HUF 359,430 2,220
CAD 1,484 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS