ČLÁNOK
SOPK podpísala deklaráciu s ÚRSO, ktorá komore umožní vplývať na verdikty úradu
17. októbra 2003

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) SR a Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), uzavreli dnes deklaráciu o spolupráci, ktorá umožní komore vplývať na rozhodnutia úradu.

Na základe deklarácie sa bude ÚRSO zaoberať prípadnými pripomienkami SOPK k všeobecne záväzným predpisom a rozhodnutiam úradu, ktoré nemajú charakter individuálnych rozhodnutí. Zástupcovia SOPK, ktorá vlani tvrdo kritizovala rýchle zvyšovanie cien energií, sa tak budú môcť napríklad podieľať aj na tvorbe regulačných rozhodnutí úradu v oblasti cien energií a vody. Tento spôsob spolupráce je podľa predsedu SOPK Petra Mihóka pre komoru možno ešte výhodnejší ako pôvodná požiadavka na dosadenie svojho zástupcu do Regulačnej rady ÚRSO. „Vytvára to pozitívny priestor pre akceptovanie našich návrhov,“ konštatoval Mihók. Pripomenul pritom, že komora zastupuje tak odberateľov a spotrebiteľov ako aj dodávateľov.

Podľa slov predsedu ÚRSO Jána Matuského nemuselo byť zvyšovanie cien energií k 1. januáru 2003 také skokovité, ak by sa ceny zvyšovali v závislosti od rastu nákladov od roku 1993 priebežne. Cieľom úradu je vytvoriť aj za pomoci podnetov SOPK spravodlivé prostredie tak pre dodávateľov ako aj pre odberateľov energií a vody.

Obaja predstavitelia sa zhodli, že posledné zvyšovanie cien energií malo aj pozitívne efekty. Podľa Mihóka majú niektoré priemyselné odvetvia vysokú energetickú náročnosť, ktorú by mohli znížiť investíciami do nových zariadení. Matuský poukázal na skutočnosť, že dopady rastu cien energií, napríklad na chemický priemysel, neboli také rozsiahle, akých sa chemici obávali. „Tržby tohto odvetvia podľa našich analýz stúpli za prvý polrok medziročne o 2 % a zisk o 8,8 %,“ dodal šéf ÚRSO.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS