ČLÁNOK
SOP za nulovú DPH na zdravotne potrebné potraviny
18. júla 2001

Na jesennom zasadnutí parlamentu predloží Strana občianskeho porozumenia návrh na zavedenie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny nutné pre zlepšenie zlého zdravotného stavu občanov. Kvôli zatraktívneniu práce chce rokovať aj o možnosti zvýšiť minimálnu mzdu, vyhlásil podpredseda poslaneckého klubu SOP Marián Mesiarik.

Podľa neho pri riešení nezamestnanosti, ktorá je vážnym ekonomickým a sociálnym problémom, zlyhala vláda, koalícia aj SOP. Vláda nenavrhla koncepčné kroky, pričom M. Mesiarik nepovažuje vládny Program národného rozvoja za koncepčný krok, preto M. Mesiarik víta aktivity všetkých strán na zvýšenie zamestnanosti a ekonomický rast.

Návrh na nulovú sadbu DPH je podľa poslanca motivovaný analýzou zdravotného stavu obyvateľstva a skutočnosťou, že príjmy rodín limitujú možnosti zmeny zdravej výživy. Zlacniť by preto mali múčne výrobky, vybrané druhy mäsa a mliečnych výrobkov. Nulová sadzba by mala platiť od začiatku budúceho roka bez časového obmedzenia, ale podľa M. Mesiarika by sa po zvýšení príjmov a životnej úrovne mohla jej budúcnosti opäť prehodnotiť.

Minimálna mzda by mala vzrásť na 5200 Sk, aby sa výrazne odlíšila od životného minima a aby sa pre občana znížil podiel nákladov na zamestnanie. Súčasne treba však riešiť odvodové väzby nadviazané na minimálnu mzdu, aby sa príliš nezvýšili celkové náklady práce, ale ani neohrozila finančná situácia sociálnych fondov. Mesiarik zdôraznil, že štát nesmie naďalej pokračovať v politike nižších odvodov za svojich poistencov a musí už v rozpočte pre rok 2002 zvýšiť vymeriavací základ.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS