ČLÁNOK
SNB je za stratégiu vyčkávania pri vstupe do EÚ
16. januára 2001

Švajčiarska centrálna banka (SNB) vyslovila požiadavku, aby krajina pokračovala vo svojom vyčkávacom postoji pri vstupe do Európskej únie (EÚ), čím odhalila svoj postoj pred marcovým referendom o členstve Švajčiarska v Európskej únii.

Viceprezident banky Bruno Gehrig sa vyjadril, že súčasná kľúčová úroková miera banky v rozsahu tri až štyri percentá je vhodná a klesla dostatočne na to, aby odrážala fluktuácie na trhu. „Samozrejme, že budeme pozorovať a analyzovať prebiehajúci vývoj v krajine a v prípade nutnosti prijmeme potrebné opatrenia. Naším poslaním je jasne sa orientovať na dosiahnutie vysokej cenovej stability v strednodobom horizonte, pričom zohľadníme ekonomický vývoj,“ dodal Gehrig. Z hľadiska ekonomickej vážnosti je pre Švajčiarsko nevyhnutné zostať neutrálnym pri vstupe do eurozóny.

Švajčiarsky národ sa v otázke vstupu krajiny do eurozóny rozdelil na dve odlišné radikálne skupiny. Jedna časť obyvateľstva je za čo najskorší vstup krajiny do EÚ a druhá by chcela, aby si Švajčiarsko čo najviac udržalo vlastnú menu. „Obe radikálne alternatívy ohrozuje značná neistota, preto je oveľa rozumnejšie prijať stratégiu vyčkávania, počas ktorej naberieme určité skúsenosti a oddialime rozhodnutie do času, keď dôsledky vstupu budú môcť byť určené s väčšou pravdepodobnosťou ako dnes,“ povedal viceprezident SNB.

Referendum ohľadne vstupu Švajčiarska do EÚ sa uskutoční 4. marca a podľa predbežných prieskumov bude za alternatívu vstupu iba menšina voličov. Švajčiarska vláda odporúča obyvateľom, aby tento návrh neschválili. Súčasťou referenda však nebude otázka vstupu do Európskej menovej únie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

4. 12. 2020

USD 1,216 0,001
CZK 26,518 0,098
GBP 0,903 0,001
HUF 358,570 0,940
CAD 1,563 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS