ČLÁNOK
Snaha manažmentu získať akcie vlastnej firmy sleduje len ich vlastné záujmy
7. februára 2002

Kauza predaja akcií VSŽ sa skončila. Urad pre finančný trh nezistil porušenie zákona. Analytici sa však zhodujú v názore, že hoci zákon nebol porušený, predaj sa mal uskutočniť trasparentne a šancu uchádzať sa o akcie mali dostať všetci záujemcovia. Pravdepodobne najviac rozruch spôsobili vyhlásenia manažmentu VSŽ, ktorý síce neskoro, ale predsa prejavil záujem o predávané akcie. Finančná skupina Penta Group, ktorá má približne jedno percento akcií VSŽ a opciu na ďalších sedem, sa pripravoval na podanie žaloby na VSŽ spojenú s návrhom na predbežné opatrenie zákazu nadobúdania vlastných akcií“.

Penta Group sa tak sa tak chcela poistiť proti porušeniu zákona, ktorý firme neumožňuje nakupovať vlastné akcie nad 10 percent, pričom aj na tento krok potrebuje rozhodnutie valného zhromaždenia. Jaroslav Haščák z Penty tvrdil, že „ak by VSŽ chceli kupovať vlastné akcie, túto ponuku by mali dať všetkým akcionárom, nie iba Transpetrolu a Fondu národného majetku. To by však viedlo k tomu, že železiarne prejedia celý svoj cash-flow, ktorý by mohli použiť na ozdravovanie dcérskych spoločností.“

Penta je pritom odhodlaná na najbližšom valnom zhromaždení podporiť návrh, aby VSŽ kúpili maximálne desať percent svojich akcií. „Asi budeme presadzovať súťaž, v ktorej vyhrá ten, kto bude chcieť za svoje akcie najmenej,“ tvrdí Valéria Trebišovská, projektová právnička Penty. Podľa nej je dnešná snaha manažmentu VSŽ nakúpiť vlastné akcie v rozpore s platnými zákonmi.

Železiarne prednedávnom prejavili záujem o odkúpenie vlastných akcií od všetkých akcionárov, ktorí majú vo VSŽ minimálne päťpercentný podiel. V tejto súvislosti prezident holdingu Anton Bidovský hovoril o cene 200 korún na akciu. VSŽ už poslali ponuku na odkúpenie FNM aj Transpetrolu, ktorého akcie „zamrzli“ na polceste do viacerých finančných skupín.

V najbližšom čase zrejme dostanú šancu predať svoje akcie aj drobní akcionári. Predstavitelia Penta Group s najväčšou pravdepodobnosťou vyhlásia povinnú ponuku na všetky akcie VSŽ. Z vyjadrenia predstaviteľov Penty vyplynulo, že by chceli v budúcnosti získať majoritný podiel v železiarňach.

Snaha manažérov VSŽ je typickým príkladom snahy posilniť vlastné postavenie, pričom záujmy ostatných akcionárov a zamestnancov ostávajú len v polohe prázdnych proklamácií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 9. 2021

USD 1,178 0,002
CZK 25,296 0,015
GBP 0,854 0,003
HUF 351,490 1,300
CAD 1,491 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS