ČLÁNOK
Snaha legitimizovať lietadlá je hlúpa, nezmyselná a škodlivá
11. apríla 2001

Nazývajú sa nebankové subjekty. Tento názov, tak ako sa na postsocialistický newspeak sluší a patrí, zakrýva a prekrúca podstatu týchto spoločností. Ich jednotiacou charakteristikou je sľubovanie garantovaných 30 a viac percentných výnosov. Ako však hovorí vo vzácnej zhode teória, prax i zdravý rozum, sľub garantovaného výnosu v takejto výške je splniteľný iba po dobu nárastu vkladov. Svojou podstatou tieto spoločnosti nepredstavujú nič iné ako viac či menej inovované lietadlo. Honosne znejúci názov nebankový subjekt bude, zdá sa, teraz dokonca uzákonený.

Podľa zverejnenej správy bude činnosť nebankových subjektov regulovaná. Už to, že ich činnosť bude regulovaná tou istou inštitúciu, ktorá je poverená dozorom na zvyškom finančného trhu, je chybou. Ešte väčšou chybou je, že sľubovať garantované výnosy bude podľa zákona dovolené, pričom úradník rozhodne – kto ho vie na základe čoho – tabuľka, predpis, metodika, intuícia???- o tom či sú tieto sľuby splniteľné . Je viac ako symbolické, že štát bude chrániť tých, ktorí si tak málo vážia svojich peňazí že ich vložia do takto pochybných spolkov, a to práve v dobe, keď sústavne zvyšuje sankcionovanie v podobe daní a odvodov pre tých, ktorý sa snažia peniaze zarobiť.

Obávam sa, že prijatie takéhoto zákona nie že nepovedie k obmedzeniu činnosti lietadiel. Naopak, ich činnosť sa plne legalizuje a pritiahne záujem i tých, ktorý sa doteraz držali bokom. Riešenie je pritom také jednoduché – cudzie peniaze môže zhromažďovať iba banka, poisťovňa alebo fond. Všetky ostatné cesty vedú do pekla, čo koniec koncov jasne dokazujú i české kampeličky alebo albánske pyramídy. Vitajte na Balkáne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS