ČLÁNOK
Smer vraj nebude mať problém zastaviť privatizáciu SE
2. augusta 2002

Strana Smer privatizáciu strategických podnikov ako takú nikdy neodmietala, na druhej strane však nebude mať problém, ak bude v budúcej vláde, zastaviť proces privatizácie Slovenských elektrární (SE) v ktorejkoľvek jeho fáze, pokiaľ pôjde o predaj nevýhodný a nekoncepčný. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico v reakcii na štvrtkové zverejnenie inzerátu, ktorým vláda SR vyzvala potenciálnych investorov na prejavenie záujmu o získanie minoritného podielu v SE.

„Vládna koalícia veľmi dobre pozná kritický názor Smeru na privatizáciu štátnych a strategických podnikov spôsobom, akým ho doteraz realizovala, za každú cenu, v maximálnej možnej miere a bez celospoločenského konsenzu,“ uviedol Fico. Poukázal pritom na okolnosti a dopady privatizácie Slovenských telekomunikácií, akými je ich súčasná cenová politika voči obyvateľstvu alebo voči poskytovateľom pripojenia na internet. Smer kritizuje aj privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý sa podľa Fica predal za smiešnu cenou zníženú navyše o ďalšie miliardy nepoistenou kurzovou stratou.

„O to trúfalejší je pokus po chybnom oddelení od SE a predaji rozvodných energetických podnikov realizovať privatizáciu samotných SE opäť spôsobom maximálneho možného podielu a vzdania sa manažérskej kontroly v podniku, a to navyše už v čase, keď sa bude zostavovať nová vláda,“ zdôraznil Fico, podľa ktorého by takéto počínanie súčasnej vlády mohlo výrazne skomplikovať aj povolebné rozhovory a zostavovanie nového kabinetu.

Slovenská vláda spolu so svojím privatizačným poradcom PricewaterhouseCoopers otvorila vo štvrtok privatizačný proces SE zverejnením inzerátu v Hospodárskych novinách a medzinárodnej tlači. Inzerát vyzýva strategických investorov, aby prejavili predbežný záujem o získanie minoritného podielu v SE najneskôr do 12. augusta. Na predaj je podľa inzerátu určený podiel vo výške minimálne 46,14 % a maximálne 49 %, ktorý zároveň zahŕňa manažérsku kontrolu v spoločnosti. Termín na predloženie predbežných nezáväzných ponúk by sa mal podľa inzerátu pravdepodobne stanoviť na 26. septembra tohto roku.

Od potenciálneho strategického investora sa podľa inzerátu požaduje, aby preukázal skúsenosti s prevádzkou konvenčných či jadrových výrobných zdrojov na liberalizovanom trhu. Vyžaduje sa aj preukázanie, že veľkosť potenciálneho investora, resp. konzorcia investorov, je primeraná veľkosti privatizačnej transakcie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS