ČLÁNOK
Smer prijíma ponuku na účasť v komisii pre privatizáciu SPP
9. apríla 2001

Strana SMER prijíma ponuku predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, aby sa jej zástupca stal členom pracovnej komisie na prípravu, koordináciu a kontrolu privatizácie Slovenského plynárenského podniku, š.p. (SPP). Ako uviedol na tlačovej besede predseda SMER-u Robert Fico, rozhodli sa tak aj napriek tomu, že okolo tejto komisie je ešte viacero nejasností. Preto zatiaľ neurčili, či SMER bude zastupovať v komisii osobne R. Fico alebo iný predstaviteľ strany. Na ujasnenie niektorých záležitostí chcú požiadať ministerku pre správu a privatizáciu národného majetku Máriu Machovú, aby im zaslala štatút komisie, menný zoznam jej členov a harmonogram zasadnutí.

Z listu ministerky Machovej, ktorý poslala predsedovi SMER-u vyplýva, že úlohou komisie bude spolupracovať s vybraným poradcom pre privatizáciu SPP, pripravovať pracovné materiály a organizačne koordinovať jednotlivé postupy až do samotného spracovania návrhu na privatizáciu. Členmi komisie by mali byť zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, Úradu vlády SR, Fondu národného majetku SR, SPP a Národnej rady SR. Z listu ďalej vyplýva, že jej úlohou bude aj zváženie výšky privatizovanej majetkovej účasti, konštatoval Fico.

Ako Fico ďalej zdôraznil, akýkoľvek zástupca SMER-u v komisii bude proti priamemu predaju 49-percentného podielu akcií SPP, nakoľko zahraniční partneri majú podľa ich informácií záujem aj o menšie balíky akcií. SMER pokladá pritom za najvhodnejší spôsob predaja akcií SPP predaj cez zahraničný kapitálový trh, čím by sa zabránilo korupcii a lobizmu.

Návrh na rozhodnutie o privatizácii SPP bude musieť ešte schváliť slovenský vládny kabinet. Podľa tohto návrhu by sa mal SPP pretransformovať na akciovú spoločnosť, pričom jeho akcie by sa mali rozdeliť na dve časti. V trvalej účasti štátu ostane 51-percentný balík akcií SPP a zvyšných 49 % akcií bude ponúknutých na predaj. Podľa ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku Márie Machovej, ostane 51-percentný balík v portfóliu Fondu národného majetku, výkon akcionárskych práv k týmto akciám by mal však fond previesť na Ministerstvo hospodárstva SR.

Akciovú spoločnosť by mal Fond národného majetku založiť 1. mája. Hodnota majetku SPP, ktorý by sa mal vložiť do novovytvorenej akciovej spoločnosti, predstavuje 57,516 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS