ČLÁNOK




Smer kritizuje vládu za privatizáciu SPP, vláda kritiku odmieta
21. januára 2002

V prípade, že by mal po pripravovanej privatizácii 49-percentného podielu v SPP na základe akcionárskej alebo manažérskej zmluvy menšinový akcionár získať nadmerné právomoci v SPP, strana Smer platnosť zmlúv právne napadne. V piatok to na tlačovej besede v Banskej Bystrici vyhlásil predseda Smeru Róbert Fico. Fico zároveň vyzval vládu, aby pripravované zmluvy zverejnila. To by malo napomôcť ich posúdeniu a zabránilo by zneisťovaniu potenciálnych investorov.

Podpredseda strany Milan Murgaš skonštatoval, že prostredníctvom manažérskej zmluvy môže menšinový akcionár vďaka svojmu zastúpeniu v orgánoch získať kontrolu nad viacerými dôležitými činnosťami. Ide napríklad o schvaľovanie pôžičiek, obchodnú politiku či nakladanie s majetkom. Minoritnému akcionárovi by sa tak umožnilo získanie značného profitu z bežnej prevádzky podniku.

Vláda zadala podľa predsedu strany Fica privatizačnému poradcovi ako nesprávne hlavné kritérium rýchlosť. Pri sledovaní len tohto kritéria by sa totiž privatizácia uskutočniť za cenu, nevýhodnú pre štát. „Vláda sa nesmie uspokojiť so sumou 120 mld. Sk či 130 mld. Sk, o ktorej hovoria najnižšie odhady,“ uviedol Fico. Zároveň však vyjadril obavu, že pre kompetentné osoby sú rozhodujúce provízie. „Politici na úteku chcú predať za každú cenu,“ dodal predseda Smeru. Fico tiež dodal, že napríklad od izraelských záujemcov o privatizáciu Slovenskej poisťovne či od amerických manažérov zazneli sťažnosti na nekorektnosť vrcholných predstaviteľov SR.

Svoj odchod z privatizačnej komisie na predaj SPP, vedenej ministerkou privatizácie Máriou Machovou odôvodnil predseda strany chýbajúcimi faktickými právomocami komisie. O predaji SPP podľa Fica v skutočnosti rozhoduje vláda a najmä Ivan Mikloš, Brigita Schmögnerová a Ľubomír Harach.

Zimmer odmietol Ficove vyhlásenia k predaju SPP

Vláda SR bude mať v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) v každom prípade zachované dostatočné právomoci a bude ovplyvňovať všetky strategické rozhodnutia. Agentúru SITA o tom informoval poradca podpredsedu vlády pre ekonomiku Karol Zimmer. Reagoval tak na vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica, podľa ktorého v prípade, ak by mal po pripravovanej privatizácii 49-percentného podielu v SPP na základe akcionárskej alebo manažérskej zmluvy menšinový akcionár získať nadmerné právomoci v SPP, strana Smer platnosť zmlúv právne napadne. „O alternatíve manažérskej zmluvy, ktorá by vláde nezachovávala dostatočné právomoci, sa nikdy neuvažovalo,“ povedal K. Zimmer.

Podľa slov poradcu vicepremiéra nebude v žiadnom prípade možné, aby investor získal na úkor štátu profit z bežnej činnosti plynární. „Jediným spôsobom rozdeľovania zisku budú dividendy, takže štát bude v súlade so svojím akcionárskym podielom získavať 51 %,“ uviedol Zimmer. Odmietol tiež tvrdenie, že rýchlosť je hlavným kritériom privatizácie. „Dokazuje to aj doterajší priebeh, kedy vláda aj napriek pôvodným odhadom radšej dáva investorom viac času na oboznámenie sa so situáciou v podniku,“ uzavrel Zimmer.

Privatizácia 49-percentného podielu v SPP má byť poslednou veľkou privatizáciou pred parlamentnými voľbami v septembri tohto roku. V tendri je momentálne deväť spoločností. Vláda plánuje vybrať kupca 49-percentného podielu v SPP vo februári. Poradcom slovenskej vlády pre privatizáciu SPP je spoločnosť Credit Suisse First Boston.

SPP je kľúčovým prepravcom ruského zemného plynu do južnej a západnej Európy. Ročne prepraví približne 90 mld. metrov kubických plynu. Spoločnosť zároveň zabezpečuje aj distribúciou zemného plynu pre viac ako 1,3 mil. klientov na Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS