ČLÁNOK




Smer je za privatizáciu Slovenských elektrární, robil by ju však inak, komunisti by ju zakázali
5. augusta 2002

Slovenské elektrárne (SE) treba privatizovať, súčasná vláda však urobila chybu, keď najskôr sprivatizovala rozvodné siete. Strana Smer by podľa jej podpredsedu Milana Murgaša postupovala opačne. Ako uviedol v nedeľňajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút 12, teraz jej už nezostáva nič iné, len „dávať pozor na privatizáciu elektrární“. Tieňový minister hospodárstva HZDS Tibor Mikuš vyčíta vláde, že tender na privatizáciu SE už vyhlásila, nepočkala na nový kabinet a urobila tak v dovolenkovom období, pritom žiada, aby sa záujemcovia prihlásili do 12 dní. Podľa podpredsedu vlády Ivana Mikloša síce kabinet vypísal tender teraz, je to iba začiatok, vláda žiadny definitívny krok neuzavrie. O ďalšom procese privatizácie rozhodne nový kabinet, dodal Mikloš.

Podpredseda Smeru podrobil Mikloša ostrej kritike aj za 9-miliardovú stratu pri privatizácií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Podľa neho si vicepremiér nechce priznať zodpovednosť. „Keby som urobil takúto chybu ja, na druhý deň odstúpim,“ konštatoval Murgaš.

Mikuš poznamenal, že privatizácia strategických podnikov sa musí robiť „v ovzduší transparentnej diskusie odborníkov“, čo sa podľa neho za vlády Vladimíra Mečiara aj dialo. Tvrdí, že privatizácia v rokoch 1998 až 2002 je deštrukciou štátu a ekonomiky. Tieňový minister HZDS zároveň vyčítal súčasnej vláde, že niektorí jej členovia svojimi výrokmi znížili v očiach potenciálnych záujemcov o strategické podniky ich bonitu. Keď sa však HZDS dostane do vlády, bude privatizáciu analyzovať a keď nastane správny čas, zverejní všetko, ako sa za Dzuridnu privatizovalo. Murgaš uviedol, že privatizácia za Dzurindovej vlády je síce transparentnejšia, ale nie je správna z hľadiska toho, čo mohol štát z nej získať. Dzurindov kabinet podľa neho rozpredal zlaté vajcia slovenskej ekonomiky.

Mikloš upozornil, že za Mečiarovej vlády sa sprivatizoval majetok za 167 mld. Sk, príjem štátu bol však len 12 mld. Sk. V rokoch 1998 až 2002 predstavoval príjem štátu z privatizácie 300 mld. Sk. Mikuš tieto argumenty odmietol s tým, že ide o nepravdivé čísla a že ak sa niečo za Mečiara stratilo, má Mikloš povedať, aké kroky súčasná vláda proti tomu podnikla.

Podľa Komunistickej strany Slovenska (KSS) je rozhodnutie vlády o privatizácii Slovenských elektrární (SE) záplatou na odstraňovanie vzniknutých dier v hospodárení štátu a nová vláda, ktorá vzíde z jesenných volieb, by mala predaj elektrární zrušiť. Podľa podpredsedu ústredného výboru strany Karola Fajnora ide o ďalší krok ako dostať Slovensko do úplnej ekonomickej závislosti medzinárodných monopolov. Rozhodnutie vlády predať posledný pilier slovenskej ekonomiky je podľa neho nezmyselné a je v rozpore so štátnymi záujmami.

Slovenská vláda spolu so svojím privatizačným poradcom PricewaterhouseCoopers otvorila vo štvrtok privatizačný proces SE zverejnením inzerátu v Hospodárskych novinách a medzinárodnej tlači. Inzerát vyzýva strategických investorov, aby prejavili predbežný záujem o získanie minoritného podielu v SE najneskôr do 12. augusta. Na predaj je podľa inzerátu určený podiel vo výške minimálne 46,14 % a maximálne 49 %, ktorý zároveň zahŕňa manažérsku kontrolu v spoločnosti. Termín na predloženie predbežných nezáväzných ponúk by sa mal podľa inzerátu pravdepodobne stanoviť na 26. septembra tohto roku.

Od potenciálneho strategického investora sa požaduje, aby preukázal skúsenosti s prevádzkou konvenčných či jadrových výrobných zdrojov na liberalizovanom trhu. Veľkosť potenciálneho investora, resp. konzorcia investorov, by mala byť primeraná veľkosti privatizačnej transakcie. Do medzinárodnej súťaže o kontrolu nad SE by mali podľa očakávaní privatizačného poradcu vstúpiť renomované koncerny z Európy i zámoria.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS