ČLÁNOK
Smer je za priamy predaj iba 5 – 10 % akcií SPP
14. septembra 2000

V prvom kroku privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, š.p (SPP) by sa malo pristúpiť k predaju 5 – 10 % akcií priamo strategickému investorovi, čo by zaručilo zvýšenie ich ceny. Ďalšia privatizácia by mala nasledovať po dvoch až troch rokoch prostredníctvom kapitálového trhu, kde je vylúčená akákoľvek korupcia. V stredu to na tlačovej besede povedal predseda strany Smer Róbert Fico.

Zámer a postup privatizácie 49 % SPP, ktorý zobrala na vedomie Národná Rada SR, nemá podľa ekonomického experta Smeru Romana Václavíka žiadnu vypovedaciu hodnotu a je úboho spracovaný. „Jedná sa pritom o predaj toho najcennejšieho spomedzi slovenských aktív,“ zdôraznil. Kvalifikovaný odhad celej hodnoty SPP predstavuje 350 – 400 mld. Sk, hodnota 49 % sa tak pohybuje v rozmedzí 150 – 180 mld. Sk. Ako vyvodenie zodpovednosti za návrh zvažuje Smer navrhnúť odstúpenie ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha a ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku Márie Machovej.

Poslanec Róber Fico návrh nepodporil, pretože podľa neho nespĺňa kritériá na privatizáciu tak dôležitého podniku. Materiál dáva príliš veľkú kompetenciu do rúk privatizačného poradcu, ktorý bude mať priamy vplyv i na samotnú reštrukturalizáciu podniku. Dokument sa nezmieňuje ani o budúcom organizačnom usporiadaní plynární a je príliš všeobecný. Predaj podniku s trhovou kapitalizáciou viac ako 86 mld. Sk ovplyvní totiž kvalitu podnikateľského prostrtedia i životnú úroveň obyvateľov celej krajiny.

Smer je podľa Fica za pokračovanie procesu privatizácie, ale transparentným spôsobom s využitím kontrolných právomocí parlamentu. Nevyhnutnosť privatizácie súvisí s tendenciami globalizácie a deregulácie, potrebou intenzívnejšieho zapojenia sa do medzinárodných kapitálových štruktúr, zefektívnenia chodu prirodzených monopolov a s nutnosťou reštrukturalizácie slovenskej ekonomiky. Privatizačné výnosy by mali byť použité na čiastočné zníženie zadlženosti, naštartovanie ekonomického rastu, dynamizáciu výstavby diaľnic a modernizáciu železničnej siete, podporu vzniku hospodárskych zón a parkov, ako aj na rozvoj bytovej výstavby.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS