ČLÁNOK
SLSP sa odvolala proti rozhodnutiu súdu o neplatnosti kúpy Priemyselnej banky
24. októbra 2001

Slovenská sporiteľňa (SLSP), a.s., sa odvolala voči rozsudku Krajského súdu v Košiciach, ktorý poprel platnosť zmluvy o predaji podniku Priemyselnej banky sporiteľni. Informoval o tom hovorca predstavenstva sporiteľne Peter Švec. Škody plynúce sporiteľni z tejto transakcie pritom rieši privatizačná zmluva o predaji štátneho podielu v SLSP rakúskej Erste Bank. Potvrdili to predstavitelia sporiteľne aj ministerstva financií.

Súd rozhodol na základe žaloby Slávie Capital, a.s. o neplatnosti zmluvy o kúpe Priemyselnej banky Slovenskou sporiteľňou, pretože podľa jeho názoru nedošlo k platnému zavedeniu nútenej správy v banke. Všetky úkony núteného správcu a zmluvu o predaji banky považuje súd za neplatné. Súd obsah zmluvy neposudzoval rovnako ani neskúmal rozhodnutie NBS o zavedení nútenej správy. Tento spor je len jedným z dvanástich, ktoré vedú akcionári Priemyselnej banky, medzi ktorými je aj Slávia Capital.

Príčinou zavedenia nútenej správy na PB 19. októbra 1999 bol nedostatok likvidity na plnenie všetkých záväzkov, zadržiavanie platieb klientov a opakované nesplnenie predpísaných povinných minimálnych rezerv. Hlavným problémom banky bolo prevzatie záruk za operácie SLSP na ruskom trhu a v dôsledku toho nedobytné pohľadávky približne za 2,5 mld. Sk. Sporiteľňa odkúpila problémovú banku za 1 Sk. Jej celkové náklady za prevzatie aktív a pasív PB spolu so záväzkami voči zamestnancom dosiahli však približne 1 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS