ČLÁNOK




Slovo recesia sa začína v USA skloňovať vo všetkých pádoch
16. januára 2001

Všetko nasvedčuje tomu, že americkí ekonómovia akoby začali preteky, komu sa ako prvému podarí identifikovať stav recesie v USA. Niektorí tvrdia, že toto štádium sa už začalo.

V oficiálnom vyhlásení špičkovej americkej investičnej banky Morgan Stanley Dean Witter sa tvrdí, že recesia je už faktom a otvorená zostáva iba otázka, koľko bude trvať a aká bude hlboká. Bude tiež nevyhnutné určiť, kto (aké sektory ekonomiky) sa stanú jej „obeťou“ a čo bude potrebné urobiť, aby došlo k hospodárskemu ozdraveniu.

Podľa Morgan Stanley je teda zrejmé, že desaťročná perióda ekonomického rastu v Spojených štátoch sa definitívne prerušila. Tieto úvahy a ich autori sú však zatiaľ v menšine. Stále totiž prevláda názor, že hospodársky rast bude pokračovať aj v roku 2001, hoci v utlmenej podobe, a nezamestnanosť bude iba o „vlások“ vyššia v porovnaní s jej minimálnou hladinou spred tridsiatich rokov.

Hlavné ekonomické indikátory sú ale aj tak neúprosné – hodnota akcií na trhoch s cennými papiermi postupne klesá, na podobnej krivke je aj index spotrebiteľskej dôvery, maloobchodný predaj je nižší, výrobné aktivity už nemajú dynamiku, ktorá sa dosahovala pred niekoľkými mesiacmi a od novembra minulého roka sa znížil aj počet predaných osobných automobilov.

Podľa washingtonského Hudsonovho inštitútu sa recesia vlastne začala už v októbri 2000.

Stav recesie konštatoval 3. decembra 2000 aj budúci americký viceprezident, „neekonóm“ Richard Cheney. Podľa exaktných a v Amerike bežných kritérií však možno recesiu oficiálne definovať až vtedy, ak klesá hrubý domáci produkt v období dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokov.

V treťom štvrťroku 2000 dosiahol rast HDP na medziročnej báze hodnotu 2,2% a predbežné výsledky za posledný štvrťrok 2000 budú k dispozícii až 30. januára 2001. Teda – „vyhlásiť“ recesiu bude možné až na jar. Aj v tomto prípade však dochádza k polemikám.

Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER) vychádza z toho, že uvedená definícia je veľmi zjednodušujúca, a preto nemusí byť relevantná. Z pohľadu NBER by sa mala recesia definovať skôr ako určitá zmes dát, ktoré sa týkajú zamestnanosti, výroby a predaja z hľadiska signifikantného času a rozsahu.

Dodajme, že stav recesie sa predpokladal v USA aj v čase ekonomickej expanzie, najmä v rokoch 1994-1995, kedy Federálny rezervný systém začal presadzovať viac reštriktívnu rozpočtovú politiku a hlavne v rokoch globálnej finančnej krízy/1997-1998/.

Martin Feldstein, bývalý poradca niekdajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana tvrdí, že pri definovaní recesie musí byť prioritou „historická presnosť“ a terajšie úvahy, či recesia je alebo nie je, sú iba otázkou, ktorá sa momentálne objavuje iba v polohe predpovedí…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 7. 2024

USD 1,086 0,001
CZK 25,370 0,019
GBP 0,844 0,001
HUF 390,950 2,380
CAD 1,501 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS