ČLÁNOK
Slovnaft otvoril novú výrobňu na komponent benzínov
31. augusta 1999

Slovnaft, a.s., Bratislava začal v pondelok vyrábať komponent pre automobilové benzíny na novom technologickom zariadení, ktorý je súčasťou technologického komplexu EFPA. Produkcia komponentu sa po zabudovaní fluidného katalytického kraku zvýši oproti súčasnému stavu viac ako o polovicu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan.
Nová výrobná jednotka spracuje pri plnom využití 850 tisíc ton vákuového plynového oleja ročne. Podľa Ľ. Žitňana sa tak podstatne zefektívni využitie ropy na svetlé produkty, najmä na motorové palivá. Naproti tomu dôjde k zníženiu výroby ťažkých frakcií, ktoré majú v súčasnosti využitie len na energetické účely. Technologický proces novej výrobne je realizovaný podľa licencie americkej firmy UOP, dodávateľom na kľúč bola americká firma Raytheon.
Investičné náklady na výstavbu komplexu EFPA (Zhodnotenie ťažkých ropných frakcií) presiahli 20 mld. Sk. Hlavný prínos investície pre Slovnaft, a.s., je vo zvýšení produkcie motorových palív určených takmer v celom objeme pre export. „Primárne spracovanie ropy, čiže aj jej dovoz zostane na súčasnej úrovni,“ zdôraznil Ľ. Žitňan. K dnešnému dňu boli na komplexe EFPA nabehnuté prevádzky na výrobu síry, hydrogenačnú rafináciu vákuového plynového oleja, výrobu vodíka a fluidného katalytického kraku. Pripravuje sa nábeh výrobní pre alykáciu, metylterobutyléter a zvyškový hydrokrak.
Slovnaft ukončil prvý polrok 1999 s celkovou stratou vo výške 2,947 mld. Sk. Prevádzkový zisk poklesol v dôsledku pádu svetových cien ropy z 1,6 mld. Sk v polroku 1998 na 1,04 mld. Sk. Ešte výraznejšie sa na výsledkoch Slovnaftu prejavila zmena kurzu koruny najmä k USD, pretože s ropou a rafinérskymi výrobkami sa obchoduje hlavne v tejto mene. Vplyv zmeny kurzu bol spôsobený tiež výškou úverov, ktoré Slovnaft potreboval na výstavbu nových výrobní v rámci projektu EFPA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 12. 2023

USD 1,078 0,001
CZK 24,354 0,002
GBP 0,857 0,001
HUF 381,900 0,520
CAD 1,463 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS