ČLÁNOK
Slovnaft oslovil OMV s návrhom na partnerstvo
20. mája 1999

Slovnaft, a.s., Bratislava oslovil rakúsku ropnú a chemickú spoločnosť OMV s návrhom na vytvorenie strategického partnerstva, ktoré by umožnilo vykompenzovať straty v rafinérskej pobočke OMV vo Schwechate. Slovnaft, ktorý prevádzkuje jednu z najväčších stredoeurópskych rafinérií v Bratislave, čo je len 50 km od pobočky OMV vo Schwechate, v marci oznámil, že hľadá vhodného partnera pre odkúpenie strategického podielu.
Podľa slov generálneho riaditeľa OMV Richarda Schenza pre dnešné vydanie denníka Die Presse, môže strategické partnerstvo priniesť úspory nákladov. Slovnaft si najal na identifikovanie možných partnerov investičnú banku Salomon Smith Barney. Predstaviteľ banky zodpovedný za európske transformujúce sa trhy Todd Berman v apríli uviedol, že potenciálni investori už prejavili záujem, avšak žiadne rokovania sa nezačali. Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá je jedným z akcionárov Slovnaftu už naznačila, že bude zvažovať predaj svojho 10,5-percentného podielu v spoločnosti.
Najväčšia rakúska priemyselná spoločnosť zaznamenala v prvom kvartáli 69-percentný pokles prevádzkového zisku pod vplyvom viacerých faktorov ako napríklad klesajúca zisková marža v spracovateľskej divízii a nízke ceny ropy. OMV zohráva kľúčovú úlohu vo východnej a strednej Európe, pretože jej príjmy tvoria približne 8 % celkových príjmov regiónu. V novembri minulého roka OMV odkúpila sieť čerpacích staníc BP v Maďarsku po tom čo získala hlavné čerpacie stanice v Čechách a na Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2023

USD 1,088 0,006
CZK 24,331 0,039
GBP 0,860 0,003
HUF 379,700 1,050
CAD 1,474 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS